CHP, YSK'ye Hatay seçimin iptali için dilekçe verdi: '3 bin 389 ölü seçmen oy kullanmış'

Özgür Özel ve CHP heyeti YSK Başkanı Ahmet Yener ile görüştü ve Hatay'da seçimlerin iptali için dilekçe verdi. Görüşme ardından yapılan açıklamada "3 bin 389 ölü seçmen oy kullanmış" denildi ve seçimlerin iptali için çağrı yapıldı.

Artı Gerçek - Hatay'da mazbatanın, CHP'nin itirazlarına rağmen AKP'nin adayına verilmesi sonrasında CHP heyeti, Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gitti. YSK Başkanı Ahmet Yener ile yapılan görüşen ve seçimin iptali için dilekçe veren CHP heyeti daha sonra kurum önünde açıklama "3 bin 389 ölü seçmen oy kullanmış, 20 sandıkta sandık kurulu başkanları polis ve zabıta memurlarından oluşuyordu" denildi.

YSK BAŞKANI İLE GÖRÜŞME

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bazı parti yöneticileri ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Yüksek Seçim Kurulu'na gitti. YSK Başkanı Ahmet Yener, Özel'i makam odasının kapısında karşıladı, beraberindeki parti yöneticileri ve Yavaş ile bir süre görüştü. Görüşmenin ardından Özel'in ses telleriyle ilgili geçirdiği operasyon nedeniyle açıklamayı CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Gül Çiftçi ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke yaptı.

'SEÇİMİN İPTALİNİ TALEP EDİYORUZ'

Gül Çiftçi açıklamasında şunları söyledi:

"Yaşadığımız Hatay için birazdan içeriğine ilişkin bazı bilgiler vermek suretiyle olağanüstü ve olağan itiraz dilekçemizi vermiş bulunmaktayız. İlçeler için itiraz dilekçelerimizi ise dün akşam itibariyle verdik Yarın YSK’nın gündemine alınmasını bekliyoruz. Kayseri Pınarbaşı ilçesinde seçimin iptal kararı mühürsüz oy torbalarına ilişkindir ama aynı şekilde Ardahan Çıldır ilçesinde aynı gerekçe olup Kütahya sayılırken Hatay’ın Samandağ ilçesi sayılmamaktadır. Kapsamlı 80 sayfalık dilekçemizde bu hususları da belirttik.

Hatay’da yaptığımız olağanüstü itiraz kısmına gelirsek, bizim öncelikle Hatay’da talebimiz bütün oyların sayılması, mümkün olmadığı takdirde geçersiz oyların sayılması olup, yine tespit ettiğimiz 3 bin 389 ölü seçmen bulunmaktadır. Biz bu ölü seçmenin nasıl kullandığının tespitini talep ediyoruz. Seçimin iptalini istiyoruz. Bizim tespit edebildiğimiz 20 sandıkta sandık kurulu başkanları polis ve zabıta memurlarından oluşmaktadır. Yani kanunun aksine bir sandık kurulu oluşumu söz konusudur. Dolayısıyla Hatay’da olağanüstü bir şekilde seçimin iptalini talep ediyoruz. Bugün verdiğimiz dilekçenin ana başlıkları da bu kapsamdadır. Buradan bütün il, ilçe seçim kurulları dahil olmak üzere hakimlere, seçim kurulu üyelerine adalete uygun haklı hakkaniyetli ve kanuna uygun bir şekilde davranmaya davet ediyoruz."

YARIN DA YSK ÖNÜNDE TOPLANMA ÇAĞRISI

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de "Hatay halkı iradesinin sayılmasını istiyor" diye konuştu.

AKP adayı Mehmet Öntürk'e verilen mazbatayı meşru görmediklerini söyleyen Böke, YSK'nin itirazları konusundaki görüşmeleri yarın tamamlamasının beklendiğini ifade etti.

Yarın bir kez daha YSK önünde toplanma çağrısı yapan Böke, "3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını tespit ettik, geçersiz oylara geçersizliklerinin nedenlerinin yazılmadığını tespit ettik. Her birinizi CHP heyeti ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayımızı Lütfü Savaş'a hoş geldin demek için, irademize sahip çıkmak için yarın yine buraya bekliyoruz. Saati il başkanlığımız bugün için de size duyuracak" diye konuştu.

Öne Çıkanlar