CHP'li Adıgüzel'den Uçum'un Ali Koç açıklamasına tepki: Saray cazgırı

CHP'li Adıgüzel'den Uçum'un Ali Koç açıklamasına tepki: Saray cazgırı
CHP'li Adıgüzel, Fenerbahçe'nin ligi ikinci sırada bitirmesi sonrası Ali Koç'u hedef alan Erdoğan'ın danışmanı Mehmet Uçum'a tepki gösterdi: Saray cazgırı gibi her şeye müdahale ediyor. Bir konuda da bir fikrin olmasın.

Artı Gerçek - CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'un Galatasaray şampiyon olduktan sonra Ali Koç'a tepki gösterdiği açıklamasına sessiz kalamadı. Adıgüzel, "Hemen her konuda fikri var. Hukuka karışıyor, AK Parti'nin iç işlerine karışıyor, AK Parti'nin büyüklerine ayar veriyor, şimdi de spor camiasına ve Fenerbahçe'ye ayar veriyor" dedi.

Adıgüzel'in açıklaması şöyle:

'BAZEN ERDOĞAN'DAN DA ÖNE ATLIYOR'

"Hemen her konuda fikri var. Hukuka karışıyor, AK Parti'nin iç işlerine karışıyor, AK Parti'nin büyüklerine ayar veriyor, şimdi de spor camiasına ve Fenerbahçe'ye ayar veriyor. Hatta o kadar ileri gidiyor ki 'Ali Koç takımı şampiyon yapmamak için aday oluyor' diyor. Bu kadar ileri gidiyor. Bence gelinen durum itibariyle Ali Koç'a oy vermek istemeyen kesimleri de bu açıklama ile Ali Koç’a yönlendiriyor. Yaptığı şey Ali Koç'un aleyhine mi yoksa lehine mi oluyor o tartışılır. Mehmet Uçum bu sistemin bir tek adam sistemi olduğunu hiçbir şekilde inkar etmiyor. Erdoğan'ın olmadığı yerlerde o devreye giriyor. Hatta bazen Erdoğan'dan da öne atlıyor. Her şeye müdahale edip belirleyici olmaya çalışıyor.

'ÇÜNKÜ BURASI MUZ CUMHURİYETİ'

Zaten bu sistemin özelliği bu. Mesela İran Cumhurbaşkanı kazasında helikopter enkazının bulunması için Akıncı gidiyor ve bir operasyon yapılıyor. Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığı veya Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapacağına hiçbir kamu görevi olmayan Bayraktar konuşuyor. Çünkü burası Muz Cumhuriyeti. ABD'de böyle bir açıklamayı General Motors'un direktörünün yaptığını gördünüz mü? Biz eleştirdikten günler sonra Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geliyor. Neden? Çünkü burası Muz Cumhuriyeti."

'ŞIMARIKLIK'

"Çay taban fiyatı açıklanıyor. Normalde Tarım Bakanı veya Erdoğan'ın açıklaması lazım. Ama kamu eliyle değil Rize Ticaret Borsası Başkanı Erdoğan'ın kuzeni açıklıyor. Yani özel bir firma sahibi açıklamış oluyor. Neden? Çünkü burası Muz Cumhuriyeti. Böyle bir ortamda Mehmet Uçum konuşuyor. Saray cazgırı gibi her şeye müdahale ediyor. Bir konuda da bir fikrin olmasın. Hemen her konuya müdahale ediyorsun neden? Çünkü bu şımarıklık. tek adam sistemi dediğimiz işte bu. Ya Erdoğan’ın akrabaları konuşuyor ya da yanındakiler konuşuyor. Her yere her şeye ayar veriliyor."

UÇUM NE DEMİŞTİ?

Fenerbahçeli olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Mehmet Uçum, Galatasaray'ın şampiyonluğunun ardından Fenerbahçe başkanı Ali Koç’u hedef alarak şunları söylemişti:

“Birkaç doğruyu hiç bir zaman bir arada yapamayan Ali Koç yönetimi altı yıllık pratiğinde tek yaptığı doğru olan bu sezonki kadro tertibini de ne idari ne de teknik yönetimiyle birleştirebildi. Ama son altı yılın eziyetini yaşatan başkan ve yöneticiler, siz Fenerbahçe tarihine kara leke olarak geçtiniz, bunu da muhteşem Fenerbahçe camiası asla unutmayacak” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar