CHP'li Ağbaba'dan AKP'li vekile: Sen reisten gizli gizli Marlboro’yı iç, tütününe yasak getir

CHP'li Ağbaba'dan AKP'li vekile: Sen reisten gizli gizli Marlboro’yı iç, tütününe yasak getir
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Genel Kurulu’nda Tütün Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında CHP’li Veli Ağbaba İLE AKP’li Özsoy arasında tartışma yaşandı. Ağbaba, Özsoy’a, ‘Bunlar var ya reisten korkuyorlar. Reisten korkacağınıza Allah’tan korkun’ dedi.

Artı Gerçek-TBMM Genel Kurul’unda Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Genel Kurul’da konuştu. Ağbaba konuşurken AKP’lilerle tartışmalar yaşandı.

CHP’li Ağbaba, AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy’a, "Sen American Tobacco’nun adına bağırmaya devam et bakalım. Sen reisten gizli gizli Marlboro’yu iç ama Adıyaman’ın tütününe yasak getir. Bunlar var ya reisten korkuyorlar" ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARDAKİLER KİMİN İKTİDARI?’

ANKA’nın aktardığı haberde Ağbaba, “Tütünün satışına yasak getirenler kimin iktidarı kimin hükümeti?” diye sordu. Ağbaba konuşmasında şunları söyledi:

“Bu kanunu getirenlerin Adıyamanlının, Malatyalının temsilcisi olmadığı kesin. Aileleriyle birlikte 1 milyon 250 bin kişi üretimden koparılmış durumda. Şimdi tekrar soralım iktidardakiler kimin iktidarı? ABD’nin mi, İngiltere’nin mi? AKP grubu burada kalabalık bir biçimde dinliyorlar. Onların tuzu kuru çünkü onların tütüncü umurunda değil.

Fakir fukara umurunda değil. Bunların tek bağlı olduğu yer Philip Morris, American Tobacco. İnsan utanır, kanunu getiren gruba bak bir tane kimse var mı? Niye çünkü sana emir verenler büyük tekeller. Her kuşu tuttunuz da leylek mi kaldı? Memlekette her şey bitti Adıyamanlının, Malatyalının, Urfalının, Tokatlının tütünü kaldı. Allah sizi ıslah etsin.

‘VENEZUELA’DAN PUDRA ŞEKERİ GETİRMEK SERBEST TÜTÜN YASAK’

Eskiden tütün satanlara 3 ila 6 yıl ceza veriyorlardı şimdi 2 ila 5 yıl ceza getiriliyor. Siz uluslararası kartellerin, büyük emperyalistlerin hükümeti gibi davranıyorsunuz. Buna savaş açmak resmen bu topraklara ihanettir. 2017’de ceza getirdiler Adıyamanlı ayağa kalktı onlara yapmadığınız kötülük kalmadı. Geldik burada mücadele ettik ertelendi. Üç kez ertelendi şimdi aynı şey yine gündemde. Allah bu tütüncünün ahını size nasip etti inşallah onların ahıyla buradan gideceksiniz.

Pudra şekeri serbest, tütün yasak. Venezuela’dan pudra şekeri getirmek serbest tütün yasak. Buna kaçak diyenlere de yazıklar olsun. Buna kaçak demek vicdansızlıktır. Adam Çelikhan’da ekiyor, Mızgı’da ekiyor, Doğanşehir’de ekiyor kendi topraklarında ekiyor. Buna kaçak diyorlar Allah sizin gözünüzü kör etsin diyeceğim de demiyorum. Bundan daha yerli bir ürün olamaz.”

‘REİSTEN KORKACAĞINIZA ALLAH’TAN KORKUN’

Ağbaba’nın konuşması devam ederken AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy’un laf atması üzerine Ağbaba, Özsoy’a, “Sen American Tobacco’nun adına bağırmaya devam et bakalım. Sen reisten gizli gizli Marlboro’yu iç ama Adıyaman’ın tütününe yasak getir. Bunlar var ya reisten korkuyorlar. Reisten korkacağınıza Allah’tan korkun” dedi.

‘MALATYALILAR, ADIYAMANLILAR TANIYIN BUNLAR EKMEĞİNİZİN DÜŞMANI’

“Buradan sesleniyorum Malatyalılar, Adıyamanlılar tanıyın bunlar ekmeğinizin düşmanı, bunlar sizin düşmanınız bunları tanıyın” diyen Ağbaba şunları vurguladı:

“Buradan söz veriyoruz önümüzdeki yıl iktidara geldiğimizde yapacağımız ilk iş bu satış yasaklarına verilen cezayı kaldırmak. Bizim namus sözümüz olsun. Ama Adıyamanlı kardeşim siz Amerika’daki Abraham’ın yanına mısınız? Adıyaman’daki Abuzer dayının yanında mısınız? Ben size söyleyeyim bu kanunla Abraham’ın yanındasınız. Bundan daha büyük ihanet olmaz.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar