CHP'li Başarır: Mersin Mezitli'de 62 ülkeden 5 bin 574 seçmen var

CHP'li Başarır: Mersin Mezitli'de 62 ülkeden 5 bin 574 seçmen var
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, partisinin Mezitli ilçe başkanlığının seçmen listeleriyle ilgili araştırmasını açıkladı: "Toplam seçmen sayısı 153 bin 677, bunun 5 bin 574'i yabancı. 62 ülkeden seçmen var."

Artı Gerçek - Türkiye'deki Suriyeli seçmen sayısına ilişkin iddialar zaman zaman siyasetin gündemine otururken, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır partisinin buna ilişkin bir araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Başarır, CHP Mezitli İlçe Başkanlığı’nın seçmen listesine ilişkin araştırmasına göre, ilçedeki toplam seçmen sayısının 153 bin 677 olduğunu belirtti. Bunun 5 bin 574 kişisinin yabancılardan oluştuğunu, 10 binden fazla yabancının da Türkiye vatandaşı yapıldığını anlatan Başarır, "Mezitli'de 62 ülkeden seçmen var” dedi.

'400 BİNİN ÜZERİNDE YABANCI YAŞIYOR'

CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer başkanlığında seçmen listesine ilişkin bir çalışma yapıldığını ifade eden CHP'li Başarır, şöyle konuştu:

"Yapılan çalışma Mersin'de ne kadar yabancı seçmen olduğunu ortaya koymuş durumda. Çıkan sonuçlar ürpertici ve dehşet verici. Mersin'de 400 binin üzerinde yabancı yaşadığını ve bunların başını Suriyelilerin, Iraklıların ve Ürdünlülerin çektiğini görüyoruz. Düzenli olarak, sistematik olarak bu ülke vatandaşlarına bizim ülkemizin vatandaşlığı veriliyor. Mersin'in Mezitli ilçesinin tüm seçmen sayısı 153 bin 677 ve yabancı seçmen sayısı 5 bin 574 kişi. Daha dramatik olan ise Mersin'in Mezitli ilçesinde 62 ülkeden seçmen var.

Sayılara bakıldığında bu yabancı seçmen sayısının 3 bin 772 kişisi Suriyeli. Bu sayının yine 144 tanesi Iraklı, 150 tanesi Suudi Arabistan vatandaşı. Biri çıkıp bunun hesabını vermelidir. Bizim memleketimize neden bu kötülüğü yapıyorsunuz? 5 bin civarı yabancı seçmen sayısı varken 10 binin üzerinde yabancıya da vatandaşlık verilmiş. Yani seçmen sayısının yüzde 4'ü kadar hemen hemen. İlçe başkanıma bu verileri ortaya koyduğu için teşekkür ediyorum. Türkiye, Mersin, Mezitli, Hatay bunu hak etmiyor."

'BU AÇIKÇA BİR SEÇMEN İTHALİDİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun seçmen ithal ettiğini iddia eden Başarır, “Bu durum açıkça bir seçmen ithalidir. O yüzden gelin buna izin vermeyin diyoruz” uyarısında bulundu.

Araştırmayı yapan CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer ise "Gayrı resmi olarak Mezitli'de 100 bine yakın Suriyeli var. Sitelerimizin bazılarında seçim olsa Suriyeliden başka bir başkan seçilmesinin imkanı yok. Mahalle muhtarı seçimi olsa maalesef muhtarlığı bile Türk vatandaşı kazanamayacak hale geldi" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE KAÇ SURİYELİ VAR?

Mülteciler Derneği'nin web sitesinde yer alan verilere göre, Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla bir önceki aya göre 29 bin 648 kişi azalarak toplam 3 milyon 622 bin 486 kişi oldu. 2022’nin başından bu yana kayıtlı Suriyeli sayısı 114 bin 883 kişi azaldı.

OY KULLANMA HAKKI OLAN SURİYELİ SAYISI

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından 19 Ağustos 2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre, 211 bin 908 Suriyeliye Türkiye Vatandaşlığı verildi. Açıklamaya göre, olası bir seçimde oy kullanma hakkı olan Suriyeli sayısı 120 bin 133. Bu sayı en son 31 Mart 2022 tarihinde 113 bin 654 olarak açıklanmıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar