CHP'li Oğuz Kaan Salıcı: Kısa bir süre içinde değişim yenilenme getirmez

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı: Kısa bir süre içinde değişim yenilenme getirmez
Yayınlanma:
A+ A-
CHP’de partinin geleceğini örgütlerin belirlediğini söyleyen CHP’li Salıcı, köklü sorunlarının olduğunu söyledi. Değişimcileri eleştiren Salıcı, “Değişim çabası parti içinde istenen yenilenmeyi sağlamayabilir” dedi.

Artı Gerçek - Seçim döneminde CHP’nin örgütlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini üstelenen CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, “Kısa bir süre içinde hemen arkasından seçim olan bir dönemde değişim çabası parti içinde istenen yenilenmeyi sağlamayabilir. Bizim derdimiz sadece bazı danışmanların gitmesi değil” dedi.

Salıcı, değişim tartışmaları ve seçim sürecine dair konuştu. Parti içindeki değişim çıkışının fikirsel değil güncel popülist eleştirilerden çıktığını söyleyen ve sadece genel başkanlık üzerinden ilerletildiğini belirten Salıcı, Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Güncel meselelerden getirilen eleştiri CHP’nin uzun dönemli yapısal meseleleri çözdüğü bir sürecin önünü açmaz. Genel başkan partiyi yerel seçim sonrası partiyi güvenli bir limana ulaştıracağını söylüyor. Bizim yerel seçimleri birlik-bütünlük içinde aşmamız lazım.

‘DEĞİŞİM ÇABASI PARTİ İÇİNDE İSTENEN YENİLENMEYİ SAĞLAMAYABİLİR’

Kısa bir süre içinde hemen arkasından seçim olan bir dönemde değişim çabası parti içinde istenen yenilenmeyi sağlamayabilir. Bizim derdimiz sadece bazı danışmanların gitmesi değil. Daha köklü sorunlarımız var. Seçimsiz bir ortamda daha detaylı konuşmalıyız. Sorunu tek başına liderlik görürseniz o zaman bu acele olur. Sadece lider değiştiğinde CHP’nin çok iyi olacağını bilsem genel başkana giderim, ‘Bir an önce bırakın, parti kurtulacak’ derim.”

‘CHP’DE PARTİNİN GELECEĞİNİ ÖRGÜT BELİRLER’

Salıcı, Kılıçdaroğlu’nun “Partiyi bir sosyal demokrata devredeceğim” çıkışını ve Özgür Özel’in de “Şehzademiz nerede, hangi kafeste?” yanıtını değerlendirdi. Salıcı, şunları belirtti:

“CHP ‘el vererek’ ya da ‘devir’ yoluyla lider belirleyen bir siyasi parti değil. CHP’de partinin geleceğini örgüt belirler. Bütün bu süreci okurken bizim siyasi bir perspektifle bakmamız lazım. ‘Şehzade nerede’ gibi fantastik benzetmeler meseleyi daraltır. Önümüzde bir kurultay var. Genel başkanlıkla alakalı da bir karar verilecek. Sonrasında bir tüzük kurultayı olacak. Ama esas yerel seçimlerden sonra yapısal meselelerin çözüldüğü bir noktaya gitmeliyiz” diye konuştu.(Kaynak)

Öne Çıkanlar