CHP’li üst düzey bir isim: Kılıçdaroğlu’nun istifasını beklemeyin

CHP’li üst düzey bir isim: Kılıçdaroğlu’nun istifasını beklemeyin
Yayınlanma:
A+ A-
Artı Gerçek’e konuşan CHP’li üst düzey yetkili, kurultay sürecinin en erken ekim ayını bulacağını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun istifasına ilişkin yapılan yorumlara ise “CHP’nin kültüründe istifa yoktur, bir genel başkanın istifası söz konusu olamaz" dedi.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Seçimlerin kaybedilmesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir süredir yoğun bir görüşme ve toplantı trafiği yaşanıyor. Kılıçdaroğlu’nun tüm MYK üyelerinin istifasını kabul etmesinin ardından, yeni MYK’da değişim yaşandı. Bugün ise yeni MYK üyeleri ilk kez bir araya geldi. Bugünkü toplantıya ilişkin Artı Gerçek’e konuşan üst düzey bir isim, toplantıda ağırlıklı olarak kurultay üzerine görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti, yerel seçim ve kurultayın aynı tarihlere denk gelmesinin sorun yaratabileceği değerlendirmesini yaptı.

‘KURULTAY EN ERKEN EKİM AYINDA YAPILABİLİR’

Parti teşkilatının kurultaydan büyük bir beklentisi olduğunu belirten partili, bu süreç içerisinde belediye başkanları adaylarının da bir bir açıklanabileceğini belirterek, parti içi işleyiş göz önünde bulundurulduğunda kurultayın en erken ekim ayında yapılabileceğini ön gördüklerini söyledi.

KURULTAY VE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİ BİRLİKTE YÜRÜTÜLECEK

Kurultay ile ilgili en son kararı Parti Meclisi’nin (PM) vereceğini belirten yetkili, MYK toplantısında ayrıca tüzük değişikliğinin de konuşulduğunu aktardı. Kurultay ve tüzük değişikliği tartışmalarının aynı süreçte yürütüleceğini belirten üst düzey yetkili, “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu da yapılacak tüzüğün daha demokratik olması konusunda bir irade ortaya koydu” dedi.

‘ADAYLARIN BİR AN ÖNCE BELİRLENMESİ GEREKİYOR’

Hukuken kurultayın ertelenmesi hakkına sahip olduklarını ancak planlarının yerel seçimlerden önce süreci tamamlamak olduğunu söyleyen partili, yerel seçim için adayların bir an önce belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Bunun nedeni olarak ise kurultay sonrasında değişme ihtimali olan parti meclisinden önce adayların, mevcut parti meclisi ile belirlenmesi gerektiğinin daha uygun olacağını düşündüklerin aktardı. Böylelikle adayların iki ayrı parti meclisi tarafından belirlenmeyeceğini de ekledi.

Sıkışık bir seçim sürecini geride bıraktıklarını ve önlerinde beş aylık bir kongre süreci olduğunu söyleyen partili, bu süreçte oylarını da arttırmaları gerektiğini belirterek, “Kılıçdaroğlu bazı belediye başkan adayları özel durumlarından dolayı açıkladı ancak diğer adaylar kurultaydan sonra açıklanacak” dedi.

‘İTİRAZLAR OLURSA KURULTAY SÜRECİ UZAR’

Aynı partili, Kılıçdarıoğlu’nun MYK toplantısında beklentilerini anlattığını belirtti. Olağan kurultay öncesi il ve ilçe kongrelerinde neler olacağını bilmediklerini ancak itirazların yaşanması durumunda kurultay sürecinin de uzayabileceğini belirten partili, kamuoyunda Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesine ilişkin yapılan yorumlara ise, şu yanıtı verdi:

'GENLEL BAŞKANIN İSTİFASI SÖZ KONUSU OLAMAZ'

“CHP’de seçim kaybedildiğinde her zaman kurultay beklentisi olur. Genel başkan samimi olun, açık olun, gerçekler neyse ortaya koyun dedi. CHP’nin kültüründe istifa yoktur, bir genel başkanın istifası söz konusu olamaz, doğru değildir. Hücrelerini yenileyecekse, il, ilçe seçimlerinde kurultaylarında yeniler. Zaten genel başkan da kurultayı işaret etti. Her başarısızlıkta bir genel başkan istifa etmez.”

Öne Çıkanlar