Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'nda devir teslim: Cevdet Yılmaz'dan 'istişare' ve 'adalet' vurgusu

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'nda devir teslim: Cevdet Yılmaz'dan 'istişare' ve 'adalet' vurgusu
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevini Fuat Oktay'dan devralan Cevdet Yılmaz, "Temel düsturlarımızdan olan istişare ile hareket edeceğiz. Yönetirken temel ilkemiz adalet olacaktır" dedi.

Artı Gerçek - Yeni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, görevi Fuat Oktay'dan devraldı. Yılmaz, görevindeki ilk açıklamasında "Bu dönemde zorluklar kadar fırsatların da olduğunu biliyoruz. Temel düsturlarımızdan olan istişare ile hareket edeceğiz. Yönetirken temel ilkemiz adalet olacaktır" dedi.

28. dönem milletvekilliği seçimleri sonrası kabinenin çoğunun milletvekili olmasıyla kabine de değişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi 3 Haziran'da açıkladı. İki bakan dışında tüm kabine değişti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevine Cevdet Yılmaz getirildi. Yılmaz, görevi bugün Fuat Oktay'dan devraldı.

'ALNIMIZIN AKI İLE ÇIKTIK'

Törende konuşan Fuat Oktay şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'nin kaderini belirleyecek Seçim gerçekleştirdik. Seçimlerde açık farkla milletimizin teveccühüne nail olduk. Hükümetimize, cumhurbaşkanımıza, AK Parti'ye duyduğu güven dolayısı ile milletimize şükranlarımı sunuyorum. Şerefle yürüttüğüm görevimi Cevdet Yılmaz beye devrediyorum. Ülkemizi ve dünyamızı etkileyecek büyük sınamalardan geçtik. Küresel sorunların üstüne deprem felaketi. Bu felaketin yaralarını sarmak için gece gündüz verilen uğraşlar. Hepsinden alnımızın akı ile çıktık. Ayasofya'nın ibadete açılmasından savunma sanayisine, Togg'a kadar mega projelerin parçası olmamıza fırsat veren cumhurbaşkanımıza güvenleri için şükranlarımı arz ediyorum. Farklı konulardaki spesifik çalışmaları büyük gayretle yerine getirdik."

'TEMEL İLKEMİZ ADALET OLACAK'

Cevdet Yılmaz da şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak millete hizmet bayrağını değerli dostum Fuat Oktay’tan devralmak benim içim bir onurdur. Öncelikle Türkiye Yüzyılı kabinesinde cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum.

Son seçimlerde halkımız bir kez daha yeni yönetim sistemine ‘evet’ demiştir. Bu dönemde, önümüzdeki dönemde yeni yönetim sistemimizin gelişerek, güçlenerek Türkiye’mizin bir kazanımı olarak yola devam edeceğini vurgulamak istiyorum. Milletimiz seçimlerde hem meclis çoğunluğunu cumhur ittifakına vererek hem de cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yola devam diyerek güçlü iradesini ortaya koymuştur.

Bu dönemde zorluklar kadar fırsatların da olduğunu biliyoruz. Temel düsturlarımızdan olan istişare ile hareket edeceğiz. Yönetirken temel ilkemiz adalet olacaktır." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar