Davutoğlu'na göre CHP, AKP'nin başörtüsü teklifine 'evet' diyecek

Davutoğlu'na göre CHP, AKP'nin başörtüsü teklifine 'evet' diyecek
Yayınlanma:
A+ A-
AKP'nin başörtüsüne dair anayasa değişikliği teklifine Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'ndan destek açıklaması geldi. Davutoğlu: "400'ü aşan bir milletvekiliyle anayasa maddesi kabul edilirse biz çıkar deriz ki, bu şeref sayın Kılıçdaroğlu'na ait."

Artı Gerçek - AKP'nin başörtüsüyle ilgili anayasa teklifine İYİ Parti'den sonra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan da 'evet' oyu verme mesajı geldi.

Gelecek Partisi'nin üçüncü kuruluş yıldönümünde bir grup gazeteciyle bir araya gelen Davutoğlu'nun açıklamalarını T24'ten Murat Sabuncu aktardı.

Teklifin Meclis'ten 'referanduma gerek duymayacak bir oy ile' geçmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Meclis'ten hayır çıkmaz. İYİ Partili, CHP'li vekiller alana indiğinde 'ben başörtüye hayır demedim' demek ister. 400'ü aşan bir milletvekiliyle anayasa maddesi kabul edilirse bu sefer de biz çıkar deriz ki, bu şeref sayın Kılıçdaroğlu'na ait" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyadan paylaştığı videoyla başörtüsüne ilişkin attığı adım sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan el yükselterek anayasa çağrısında bulunmuştu. Tartışmalar 'referandum'a kadar uzanmıştı. Son olarak ise AKP, başörtüsünü de içeren anayasa teklifini Meclis'e getirmişti.

'KILIÇDAROĞLU SÜRECİ DOĞRU YÖNETECEK'

Davutoğlu, anayasa teklifindeki 'aile düzenlemesi'ne ilişkin ise şunları söyledi:

"Bu maddeye belki reşit erkek ve reşit kadının evliliğinden oluşur aile denmesi, bu çocuk evlilikleri konusunda bir tedbir mahiyetinde de anayasada, bir anayasal tedbir mahiyetine de dönüşebilir. Bu tür teklifler olabilir. Ama özü itibarıyla ne tavır alınacağı önemli. Ben sayın Kılıçdaroğlu'nun kendi başlattığı ve doğru olarak yürüttüğü süreci yine doğru yönetecek kanaatindeyim."

Erdoğan'ın başörtüsüne ilişkin anayasa teklifini 'kendi siyasi hanesine yazması' hakkındaki yorumu sorulan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Şu anda belli bir eğitim üzerindeki başörtülü kadınların çoğu iktidardan o kadar rahatsız ki. Belli eğitim altında olanlar da yani fakir başörtülü kadınlar da filesini dolduramıyor. Bu onların tercihlerini eskisi kadar etkilemiyor. Ama eğer hayır denirse etkilenir. Evet demesi şuraya veya buraya ona bir getiri sağlamayacak. Ama hayır denirse bu kullanılır. Hem de tepe tepe kullanılır. Evet demesinin ben ona getiri sağlayacağını düşünmüyorum. Biz de çıkar deriz ki bu doğru bir inisiyatiftir sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı. Bunu söyleriz ve inandırıcı da oluruz. Bu mücadelenin bugün özgürlüğe gelmesindeki en önemli pay sayın Kılıçdaroğlu'nun teklifindedir deriz ve bunu inandırırız."

Öne Çıkanlar