DEM Parti binasına baskın Batman'da protesto edildi: Terörize etme çabaları sonuç vermeyecek

DEM Parti binasına baskın Batman'da protesto edildi: Terörize etme çabaları sonuç vermeyecek
DEM Parti Batman İl Örgütü binasına gerçekleştirilen polis baskınına tepki gösterilen açıklamada, “Bizi terörize etme, çabalarının halk nezdinde bir sonuç vermeyeceğini bu emri verenler bilmelidir” denildi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl Örgütü binasına polisler tarafından gerçekleşen baskın, kitlesel basın açıklaması ile protesto edildi. İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya, DEM Parti Siirt Milletvekilli Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Barış Anneleri Meclisi, Batman Emek ve Demokrasi Platformu, Batman Belediyesi Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.


‘BERXWEDAN XWEŞ DOZ E’

“Berxwedan xweş doz e” şarkısı ile “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde başlayan basın açıklamasında ilk olarak DEM Parti İl Örgütü Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik söz aldı. İktidarın savaş politikalarında ısrar ettiğini kaydeden Tekik, şunları söyledi:

“Toplumsal barışa halel getirme olasılığı yüksek uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesini ve parti olarak, halk olarak özlemini iliklerimize kadar hissettiğimiz, mücadelesini verdiğimiz onurlu ve kalıcı barışa hizmet eden politikalar geliştirmelidir. Buradan ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; bizi yolumuzdan döndürmeniz asla mümkün olamayacağını bir kez daha ifade edelim.”

‘TERÖRİZE ETME’ ÇABASI

Parti binasının basılmasının hukuksuzca olduğunu belirten Tekik, şöyle devam etti:

“Aramada tamamen meşru, kültür, sanat, edebiyat, dergileri, demokrasi mücadelesinde katledilen canlarımızın fotoğraflarına el konuldu. Tabi bizler bu binadan, evimizden, yuvamızdan alınıp getirilen eşyalarımızın sonuna kadar arkasındayız. Burada bizi terörize etme, sanki suç işleyen bir binaymış gibi lanse etme çabalarının halk nezdinde bir sonuç vermeyeceğini bu emri verenler de bilmelidir. Asla boyun eğmeyeceğiz, barışın, özgürlüğün, adaletin yolundan hiç birimiz asla dönmeyecek. Büyük Kürt sanatçı Yılmaz Güney'in dediği gibi, 'Mutlaka kazanacağız.’ Baskılara boyun eğmeyeceğiz.”

‘ISMARLAMA’ BASKILAR

Ardından konuşan DEM Parti Siirt Milletvekilli Sabahat Erdoğan Sarıtaş ise yaşanan hukuksuzluğa tepki gösterdi. İktidarın hukuksuzlukta ısrar ettiğini dile getiren Sarıtaş, şöyle konuştu:

“Bu gün ne yazık ki çok da yabancısı olmadığımız bir günle karşı karşıyayız. Hukuksuzlukla, haksızlıkla ve ısmarlama baskılarla karşı karşıyayız. 31 Mart'ta halkın önlerine koyduğu yol haritasına oturup düşünecekleri yerde, yine görüyoruz ki kendi çıkarlarını, yine kaos, savaş, kan, hukuksuzluk politikalarını devreye koymuşlar. Ne tesadüftür ki partimiz hakkında faşist bloğun küçük ortağının çağrısıyla dün Belçika'da özgür basına yapılan saldırı ile İstanbul ve Ankara'da özgür basına yapılan saldırılar, bu gün de parti binamıza yapılan baskın tekrardan bunların yaklaşımını belirliyor.”

‘YİNE KAYBEDECEKLER’

İktidarın seçimleri kabullenemediğini belirten Sarıtaş, şu sözlerle konuşmasını bitirdi:

“Halk 31 Mart'ta kana, kaosa ve hukuksuzluğa ‘dur’ demiştir. Bu politikanız çürüdü, halk da bunu tescilledi. Halkımızın özgürlük yürüyüşüne karşı gerçekleştirilen saldırılar meşru değil, hukuksuzdur. Dün kaybettiği gibi bu gün de kaybetmeye mahkûmdur. Hukuksuzluk politikası nasıl kırk yıldır kaybediyor, dün kaybetti, yarın da kaybedecek ve elbette bizim örgütlü mücadelemiz kazanacak, halklar kazanacak.”

Açıklama atılan sloganların ardından sona erdi.

DEM Parti Batman İl Örgütü binası saat 15.00 sularında polis tarafından baskına uğramış, bina içerisindeki arama 3 saat sürmüştü. Polis binayı dağıttı ve pek çok eşyaya el koydu. (MA)

Öne Çıkanlar