DEM Parti ve CHP'den karşılıklı bayram ziyareti: Gündemde Van, Hatay, kayyım politikaları ve siyasi tutuklular vardı

DEM Parti'nin CHP'ye yaptığı bayram ziyaretinde DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Parlak, "Aslında bu bizim ikinci bayramımız" dedi. CHP'li Aylin Nazlıaka ise Van ve Hatay seçimleri hakkında konuştu.

Artı Gerçek - Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde Ankara'da siyasi parti temsilcilerinin bayram ziyaretleri devam ediyor. Bu kapsamda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti.

DEM Parti heyetinde Hakkâri Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Parlak, Parti Okulu Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Canan Çalağan ve Kadın Meclisi üyesi Fatma Koçyiğit bulunurken Ev sahibi CHP heyetinde Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Parti Meclisi üyesi Alkın Denizaslanı, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Onur Tokül yer aldı.

'İKİNCİ BAYRAMIMIZ'

Hakkâri Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Parlak, bayramlaşma sırasında yaptığı konuşmada 31 Mart yerel seçimlerindeki başarıya işaret ederek şunları kaydetti:

“Aslında bu bizim ikinci bayramımız oldu. İlk bayramı 31 Mart’ta hep birlikte yaşadık hakikaten Türkiye halkları bu gidişata bu adaletsizliğe hukuksuzluğa kayyum rejimine dur dediler. En son Van’da gördünüz. Birlikte ses çıkarınca bu iktidarın kabul edilmez politikalarını durdurabiliyormuşuz. Bu da Türkiye halklarının barış içinde yaşama umudunu büyüttü. Bu bayram da umarım bir barışa vesile olur.

SİYASİ TUTUKLULARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bugün hakikaten cezaevlerinde birçok siyasi tutsak var. Haksız tutuksuz yere cezaevlerinde tutuluyorlar. En somut örneği de önceki dönem eş genel başkan yardımcılarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ. 17’sinde Kobanê kumpas davası var karar verilecek ve ne yazık ki haklarında bin yıldan fazla bir ceza isteniyor. Van’da gösterdiğimiz tutumun aynı şekilde buradaki bu hukuksuzluğa karşı da göstermemiz gerekiyor. Herkesin gözü de bizim üzerimizde. Umarım cezaevlerindeki ağır tecrit koşulları da son bulur.

DEMOKRATİK ANAYASA VURGUSU

Hakikaten Kürt sorununu demokratik yollarla çözüm koymayan bir iktidarın bu ülkeyi yönetme gibi bir şansı kalmadığını hep birlikte tecrübe ettik. Umarım daha demokratik bir anayasa ile bu süreci de artı bir şekilde istişare edip birbirimizle görüşerek yan yana durarak kimi ilkelerde bu süreci de götürürüz. Bu bayramın da adalete eşitliğe vesile olmasını diliyoruz.”

VAN VE HATAY SEÇİMLERİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka da şunları kaydetti:

"Van’da antidemokratik bir süreç yaşandı. Partimiz çok net bir tavır sergilendi. Olmaması gereken bir uygulamadan dönüldü. Ama içinde bulunduğumuz bu adaletsiz düzen, adında adalet olan bir parti döneminde adaleti mumla arar hale getirdi bizi. Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun kurulmaya çalışıldığı, kayyum sisteminin olağanlaştırılmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz.

Bizler de Hatay için ciddi bir demokrasi mücadelesi verdik. Hatay’da 3 bin 389 ölüye oy kullandırılmış: Baktığınızda iki parti arasındaki oy farkı 2 bin 500 küsür. Gene 39 bine yakın geçersiz oy var aradaki fark 2 bin 500 küsür. 22 sandıkta sandık görevlisi olmaması gereken kişiler başkanlık yapmış, bunları ortalama 250 kişiden hesaplarsanız 5 bin 500 seçmenin oyundan bahsediyoruz. Aradaki fark 2 bin 500 küsür. Biz de Hatay’da seçimin iptal edilmesi noktasında çok net bir tavır sergiledik. Ne yazık ki karar seçimin iptali yönünde çıkmadı. Bundan sonra her türlü kayyum sisteminin karşısında durmaya devam edeceğiz. Hatay’da çok büyük acılar yaşandı ve hala yaşanıyor."

GELECEK PARTİSİ'NDEN VE CHP'DEN DEM PARTİ'YE ZİYARET

Siyasi partilerle bayramlaşma ziyaretleri kapsamında Gelecek Partisi, CHP heyetleri DEM Parti'yi ziyaret etti.

DEM Parti Genel Merkezine gelen heyetleri Eş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça, PM üyesi İhsan Seylan karşıladı. Gelecek Partisi adına Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Milletvekili Hasan Ekici, İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı Nazlı Üstün ziyarette bulundu.

Ziyarette konuşan Hasan Ekici, Türkiye’de ciddi bir demokrasi sorunu olduğunu belirterek, “Her alanda ciddi bir demokrasi sorunu var. Siyasi partilerden tutun da vekillerin belirlenmesine kadar, sözde değil özde bir demokratik toplumu inşallah inşa ederiz. Cumhuriyetimiz 100 yaşına geldi ama eksik demokrasi kültürümüzde de var, yaşamımızda da var. Yolumuz uzun. Ama bunu tabi hep beraber, 84 milyonla beraber yapmamız gerekiyor. Çünkü demokratik ilkelerin hepsi 84 milyona katkı sağlayacak ilkeler. Demokrasinin yokluğundan herkes zarar görüyor” diye konuştu.

'TÜRKİYE KENDİ İÇ BARIŞINI SAĞLAMAKLA ORTADOĞU BARIŞINA DA CİDDİ KATKI SAĞLAR'

Daha sonra konuşan Öztürk Türkdoğan ise şunları kaydetti:

“Aslında iyi bir döneme giriyoruz. Bu bayram 31 Mart'tan sonra geldi. 31 Mart'ta aslında halkımız bir bütün olarak güçlü bir demokrasi mesajı, barış mesajı verdi. Umarım, Türkiye olarak bunu değerlendiririz. Biraz önce bahsettiniz, biz Cumhuriyet'in 2. yüzyılının demokratik bir Cumhuriyete evrilmesi mücadelesi yürütüyoruz.

Bunun için de Türkiye'nin temel sorunlarının çözülmesinden yanayız. Umuyoruz ki bu yeni süreç Türkiye'nin kendi iç barışına katkı sunar. Türkiye kendi iç barışını sağlamakla birlikte Ortadoğu barışına da katkı sunar. Biliyorsunuz şu anda Ortadoğu'da çok büyük bir acı yaşandı. Çok çok büyük bir acı, bir soykırımı yaşandı. Ve devletler maalesef bunu seyrediyor. Halkların vicdanında mahkum olmuş bir süreç.

Gazze'de olup bitenler bize maalesef çok uzak değil, yakın. Ama aynı zamanda biz bu ülkede büyük acılar yaşamış haldeyiz. Türkiye'de özellikle Kürt halkının yaşadığı acıları biliyoruz. Ama hiçbir halkın acı yaşamasını istemiyoruz. O nedenle iç barış çok kıymetlidir. Bayramın Türkiye'nin iç barışına katkı sunmasını diliyoruz.

'17 NİSAN’DA SİNCAN’DA OLACAĞIZ'

Ayriyetten de tabii şunu ifade edelim biz. Ben aynı zamanda insan hakları alanından geliyorum. Bizler aslında üçümüz de insan hakları alanından geliyoruz. Bakın önümüzdeki hafta Kobane Kumpas Davası'nda karar açıklanacak. Umuyoruz ki arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşur. Sayın Demirtaş ve tutuklu arkadaşlarımız Sayın Yüksekdağ, sevgili Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve diğer arkadaşlarımızın tutukluluğu sona erer, özgürlüklerini kavuşurlar.

Bu vesileyle de 17 Nisan'da son karar açıklanacak. O gün Sincan'da olacağız. Ama özgürlük için orada olmak istiyoruz. Ama hapishanedeki siyasi mahpusları, hapishanedeki sorunları biz konuşmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki bir an önce bu ülke düzelir. Seçim sonuçlarından da iktidar gerekli dersleri çıkarır.”

'SEÇİMLERDEN SONRA ÜLKEMİZE BAHAR GELDİ'

Daha sonra CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, Kadın Kolları MYK üyesi Armağan Akyüz, Gençlik Kolları MYK üyesi Batuhan Cakcak’tan oluşan heyet DEM Parti'yi ziyaret etti.

Burada konuşan Volkan Demir, “Bayramınızı kutluyoruz. Tüm ülkemizin bu Ramazan Bayramı'nı kutluyoruz. Dileğimiz ve duamız öncelikle deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın acılarının ve yaralarının bir an önce dindirilmesi. Daha sonra da Filistin'deki insanlık zulmüne bir an önce son verilmesi. Bu bayram dileğimiz ve duamız bu. Ülkemize de bahar geldi gördüğünüz gibi seçimlerden sonra. Ülkemizde de baharın devam etmesinin temelidir” diye konuştu.

'MUHALEFET OLARAK BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ DE GETİRECEĞİZ, BARIŞI DA GETİRECEĞİZ'

Türkdoğan ise Demir’in depremzedeler ve Filistin için dilediği dileklere katıldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Aynı zamanda ülkemize de barışın gelmesini istiyoruz. Bu ülke temel sorunlarını bir türlü çözemedi ve biz Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Cumhuriyetin demokratikleştirilmesi için mücadelesi yürüten bir partiyiz. Ben inanıyorum ki bu 31 Mart seçimleri aslında çok güçlü bir demokratikleşme mesajı verdi. Çok güçlü bir iç barışı sağlama mesajı verdi. Her türlü otoriter yönetime karşı, yönetim tarzına karşı demokrasi mesajı verdi. Bir bütün olarak, muhalefet olarak bu ülkeye demokrasiyi de getireceğiz, barışı da getireceğiz. Yeter ki birlikte bir arada bu mücadeleye inanalım."

Türkdoğan bir kez daha 17 Nisan’da görülecek olan Kobane Davası karar duruşmasına katılım çağrısı yaparak, tutsak siyasetçilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını istedi.

Bir kez daha söz alan CHP’li Demir, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz Genel Başkanımız da ifade ediyor, karıncanın kardeşiyiz. Dolayısıyla nerede haksızlık varsa Cumhuriyet Halk Partisi olarak orada olacağımıza emin olabilirsiniz. Analizinize de katılıyorum. 31 Mart'ta halkımız güzel bir mesaj verdi. Biliyorsunuz biz Türkiye İttifakı diye seçim propagandasını ve kampanyamızı yürüttük. Halkımız da Türkiye İttifakı'na teveccüh gösterdi. Dolayısıyla bu topraklarda yaşayan herkesin kardeşçe yaşaması, hür ve özgür yaşaması için hep birlikte elimizden ne geliyorsa yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz."

Türkdoğan ise seçim sonuçlarının DEM Parti için başarılı olduğunun altını çizerek, “Biz de parti olarak seçimlerde hem kayyımları aslında bir nevi süpürdük. Tabii taşımalı asker polislerin olduğu birkaç kent merkezi dışında. Aslında açık hile diyoruz biz buna. Seçim başarınızı görüyoruz. Aynı zamanda Türkiye'deki kent uzlaşısı anlamını da buldu. Seçmen burada ne demek istediğimizi de anladı. Bu aslında demokrasi için önemli bir kazanç” dedi.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar