Demirtaş'tan Buldan'ın aday çıkarma açıklamasına destek

Demirtaş'tan Buldan'ın aday çıkarma açıklamasına destek
Yayınlanma:
A+ A-
Pervin Buldan'ın HDP'nin kendi cumhurbaşkanı adayını göstereceği yönündeki açıklamasına Selahattin Demirtaş'tan destek geldi. Demirtaş, "HDP kendini dikkate almayacak adayı destekleme derneği değil" dedi.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın dile getirdiği cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararını değerlendirdi.

Cumhuriyet'e konuşan Demirtaş; Pervin Buldan’ın açıklamasının sürpriz olarak karşılanmaması gerektiğini ifade etti ve "HDP, ortak aday konusunda uzlaşmaya açık olduğunu, bununla birlikte kendi adayını çıkarma hazırlıklarını da aksatmadan sürdüreceğini defalarca açıkladı zaten" dedi. Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

'BUNDAN DAHA NORMAL, DAHA MEŞRU BİR TUTUM OLAMAZ'

"Eğer muhalefetin diğer bloku ortak aday çıkarmak için veya çıkacak adayda ilkeler üzerinde ortaklaşmak için HDP’yi ziyaret edip açık bir diyalog ve müzakere yürütmeyi düşünmüyorsa elbette HDP seçmenin karşısına kendi adayıyla çıkacaktır. Bundan daha normal, bundan daha meşru bir tutum olamaz.

Öyle bir durumda biz de tüm gücümüzle partimizin adayının arkasında durup başarısı için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.

'HDP ELİNDEN GELENİ YAPTI'

Nihayetinde HDP bir siyasi partidir, kendisini dikkate almayacak bir adayı destekleme derneği değildir. Ortak aday için HDP elinden geleni yapmıştır ve yine Sayın Buldan’ın açıklamasında belirttiği gibi kapıları tümden de kapatmamıştır. Bundan sonraki sorumluluk ve adım atma iradesi muhalefetin diğer blokundadır.

Sonuç olarak HDP, doğru ve olması gerektiği gibi, kararlarını alarak ilerliyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar