Dersim'de Kılıçdaroğlu tartışması: AKP'li Pertek Belediye Başkanı 'Kılıçdaroğlu feribotu'nun ismini değiştirdi

Dersim'de Kılıçdaroğlu tartışması: AKP'li Pertek Belediye Başkanı 'Kılıçdaroğlu feribotu'nun ismini değiştirdi
Dersim’in Pertek ilçe belediyesi 31 Mart yerel seçimlerde CHP’den AKP’ye geçti. Belediye Başkanı seçilen AKP’li Recai Vural’ın ilk işi, belediyeye ait olan ve Kemal Kılıçdaroğlu ismi verilen feribotun adını değiştirmek oldu.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ- Dersim’in Pertek ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerde belediye CHP’den AKP’ye geçti. 5 bin 197 seçmeni olan Pertek’te AKP’nin adayı Recai Vural yüzde 37,64 belediye başkanı seçilirken, EMEP’in adayı Kenan Çetin yüzde 31,20oy oranıyla ikinci, CHP’nin adayı İsmail Aslan ise yüzde 24,97 oy oranıyla üçüncü oldu. Pertek Belediye Başkanı AKP’li Recai Vural'ın mazbatasını aldıktan sonraki ilk icraatı, Liman İşletmeleri Başkanlığının onayı olınmadığını gerekçe göstererek, CHP'li Belediye Başkanı tarafından bir feribota verilen 'Kemal Kılıçdroğlu' ismini değiştirmek oldu.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

AKP’li Pertek Belediyesi'nin ilk meclis toplantısı gündeminde belediyeye ait olan Kemal Kılıçdaroğlu feribotunun isim değişikliği vardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin kaldırılması kararına dört AKP’li meclis üyesinin 'evet' oyuna karşılık üç EMEP’li ve iki CHP’li meclis üyesi red oyu verdi. AKP’li başkan Recai Vural’ın da 'evet' oyu kullanmasıyla 5’e karşı 6 evet oyuyla feribottan Kemal Kılıçdaroğlu isminin kaldırılmasına karar verildi.

whatsapp-gorsel-2024-04-07-saat-12-48-45-02bba085.jpg Pertek Belediye Başkanı Recai Vural

‘ÖÇ ALMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK’

CHP 27.Dönem Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin silerek AKP’li başkanın öç almaya çalıştığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Bir belediye başkanı öç alır gibi park ve feribotlarını değiştirmesi doğru değil ilçedeki sorunları çözmek olması gerekirken ilk iş genel başkanımızın ismini sildirmesi yakışıksız bir durum. olarak
Kemal Kılıçdaroğlu o bölgenin evladıdır ve o bölgenin genel başkan olmuş tek lideridir. Geçen dönem görev yapan Pertek belediye başkanımız ciddi işler yaptı tabi eksiklikleri de vardır ama yeni gelen belediye başkanı bu eksiklikleri tamamlaması gerekirken genel başkanımızın isminin verildiği yerlerden kaldırması ilçede kutuplaştırmadan başka bir fayda sağlamaz. Başkan beyin ilk icraatında da anlıyoruz ki yine kaybeden Pertek ilçesi olacak. Sayın başkanın isimlerle uğraşmak yerine mesaisini daha yaşanılabilir daha güzel bir Pertek olması için harcamalı. Öç almanın kimseye faydası yok.”

whatsapp-gorsel-2024-04-07-saat-12-49-02-aefca7b9.jpg CHP 27.Dönem Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu

‘İZİN ALINMADAN İSİM DEĞİŞTİRİLMİŞ’

İsim değişikliklerinde kurumlardan izin alınması gerektiğini ancak eski yönetimin herhangi bir izin almadan feribotta isim değişikliğine gittiğini belirten Pertek Belediye Başkanı AKP’li Recai Vural ise şunları söyledi:

“Kemal Kılıçdaroğlu beni, ailemi tanır kendisine böyle bir saygısızlık yapmayacağımı da iyi bilir. Pertek Belediyesi 100 milyon lira borç batağına sokulmuştur. Bizden önceki başkan seçimden 15 gün önce alelacele Pertek Feribotunu Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismiyle değiştirmiş. Bir feribotun isminin değiştirilmesi için liman başkanlığından görüşülüp kaydının değiştirilmesi ismin sonrasında değiştirilmesi lazım. Ben de Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini yazsam Liman İşletmeleri Başkanlığından izin alınmadan bu isim değişikliği yapılamaz. Belediyeler mazot alımlarını ÖTV’siz alıyor ancak benden önceki belediye başkanı her nedense ÖTV’siz mazot almayı tercih etmemiş. Bu da belediyemize bugünkü parayla 1 milyon 200 bin lira civarında zarara uğratmıştır. Müdahalemiz olmasaydı bayramda feribot çalışamayacak duruma gelecekti. Bu arkadaş beş yıl boyunca ÖTV’siz mazot satan firma Kemal Kılıçdaroğlu ismi konulan feribota mazot getiremeyiz çünkü kayıtlarda böyle bir isim yok isim Pertek feribotuna diye geçiyor bundan dolayı ve ayrıca feribota alacaklılar tarafından haciz konulacaktı. Biz de bunun için Kemal Kılıçdaroğlu ismini feribottan kaldırdık. Borç o kadar fazlaydı ki feribota dahi icra gelmişti Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin olduğu bir feribotun icralık olmasından hiç mi rahatsızlık duymayacaklardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin kaldırılması gibi bir saygısızlık yapmam kendisi ailemi de ailemi de tanır” i

İddialarla ilgili ulaşmaya çalıştığımız bir önceki belediye başkanı Ruhan Alan ise telefonlarımıza cevap vermedi.

Öne Çıkanlar