DEVA sosyal politikalarını Aliye Kavaf ile açıkladı: 'Eşcinsellik hastalıktır' demişti

DEVA sosyal politikalarını Aliye Kavaf ile açıkladı: 'Eşcinsellik hastalıktır' demişti
Yayınlanma:
A+ A-
DEVA Partisi, “Eşcinsellik hastalıktır, tedavi edilmeli” diyen eski Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Selma Aliye Kavaf ile sosyal politikalar eylem planı açıkladı. Sosyal medya kullanıcıları DEVA'ya tepki göstererek, “Daha az güven verici ne olabilir" dedi.

Artı Gerçek – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf ile birlikte 'sosyal politikalar eylem planını' açıkladı. Selma Aliye Kavaf, Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan olduğu 2010 yılındaki “Eşcinsellik bir hastalıktır, tedavi edilmelidir” açıklamasıyla hatırlanıyor. DEVA Partisi'nin sosyal politikalar eylem planını Kavaf ile birlikte açıklamasına sosyal medyada çok sayıda tepki geldi.

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Genel Merkez'de düzenlenen toplantıyla partisinin sosyal politikalarla ilgili ikinci eylem planını açıkladı. İktidara geldiklerinde Dünya Yaşlı Hakları Sözleşmesi hazırlanmasıyla ilgili bir süreci başlatmayı hedeflediklerini belirten Babacan, "Bunu Birleşmiş Milletler sözleşmesi olarak hayata geçirmenin mücadelesini vereceğiz" dedi.

Daha sonra Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, eylem planıyla ilgili detaylı bilgi verdi.

Ali Babacan dünkü sosyal medya paylaşımında “Yarın, Sosyal Politikalar Başkanımız Selma Aliye Kavaf ile birlikte Sosyal Politikalar Eylem Planımızın ikincisini kamuoyu ile paylaşacağız” diye duyurmuştu.

SOSYAL MEDYADA KAVAF TEPKİSİ

Bu paylaşımının ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Selma Aliye Kavaf'ın geçmişteki “eşcinsellik bir hastalıktır, tedavi edilmeli” açıklaması üzerinden tepki gösterdi.

Bir kullanıcı, “AKP'nin 'Eşcinsellik hastalıktır' diyen Aile Bakanı tarafından tasarlanmış yeni sosyal politikalar... Daha az güven verici ne olabilirdi düşünüyorum” diye yazdı.

KAVAF 'EŞCİNSELLİK HASTALIK' DEMİŞTİ

Dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf, 7 Mart 2010'da Hürriyet gazetesinden Faruk Bildirici'ye yaptığı açıklamada “Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. Dolayısıyla eşcinsel evliliklere de olumlu bakmıyorum. Bakanlığımızda onlarla ilgili bir çalışma yok. Zaten bize iletilmiş bir talep de yok. Türkiye’de eşcinseller yok demiyoruz, bu vaka var” demişti.

KAVAF'IN AÇIKLAMALARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Kavaf'ın bu açıklaması uzmanlar ve LGBTİ+ haklarını savunan örgütler tarafından tepki çekmişti.

KAVAF'IN 'KADINA ŞİDDET' FİKRİ

Kavaf aynı röportajda kadına yönelik şiddetle ilgili olarak “Mesela bunu o kadar ileriye götüren STK’lar ya da anlayışlar var ki mesela işte eşin erkeğin karısına 'evde yemek var mı?' diye sormasını bile bir psikolojik baskı unsuru, şiddet olarak algılıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

AŞKI MEMNU'DAN RAHATSIZDI, KURTLAR VADİSİ İZLİYORDU

Dönemin en çok izlenen dizilerinden Aşkı Memnu'daki öpüşme sahnelerinden de rahatsız olduğunu söyleyen Kavaf, “Reyting kaygısıyla böyle kontrolsüz bir yayıncılık anlayışını doğru bulmuyorum. O sahne 45-50 yaşındakiler için önemli olmayabilir dejenerasyon anlamında. Ama 4-10 yaşındakilerde farklı etki yaratabilir. Ben Kurtlar Vadisi’ni seyrediyorum sadece. Doğru yanlış bilemem ama verilen mesajlar ilgimi çekiyor” demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar