Bahçeli'den Erdoğan'a yanıt: 50+1'e bakışımız hiç değişme göstermedi

Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanlığı sisteminin aksayan yönlerinin, mutabakatla düzeltilebileceğini söyleyen Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 50+1 şartına ilişkin sözlerine ise karşı çıktı. Bahçeli "50+1'e bakışımız değişmedi. 50+1 Muazzam bir kucaklaşmayı sağladı" dedi.

Artı Gerçek - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “50+1" çıkışına ilişkin ilk kez konuşan Bahçeli, "MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı çizgide aynı düşüncede aynı görüşteyiz. Ancak Cumhur İttifakı olarak konuşup tartışarak orta yolun makul çözümün yeni sistemin doğasını zedelemeyecek tamirat ve onarımının karşılıklı anlayış ve uzlaşmayla yapılacağının inancına ve iradesine de sahibiz" dedi.

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürle reçete hiç değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye'nin istikbal haysiyetidir" diye konuştu.

'MUHTAR SEÇMİYORUZ, CUMHURBAŞKANI SEÇİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 50+1 ile ilgili sözlerini hatırlatan Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tespitleri tutarlı ve anlamlıdır. Ancak bizim bugüne kadar söylediğimiz açıklamalar değişme göstermemiştir. Yüzde 50+1 oyla cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal olacak model olacak bir şeklidir. Dikkat buyurunuz milletvekili seçmiyoruz belediye başkanı seçmiyoruz muhtar seçmiyorum cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanını seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı çizgide aynı düşüncede aynı görüşteyiz" dedi.

'HİÇ KİMSENİN SIRTINA BİNMEDİK, HİÇ KİMSEYİ DE SIRTIMIZA BİNDİRMEDİK'

Bahçeli konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Ancak Cumhur İttifakı olarak konuşup tartışarak orta yolun makul çözümün yeni sistemin doğasını zedelemeyecek tamirat ve onarımının karşılıklı anlayış ve uzlaşmayla yapılacağının inancına ve iradesine de sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahse konu açıklamasını çarpıtıp cumhur İttifakı etrafında tefrika imal eden fırsat düşkünü meczuplara da pirim vermeyiz itibar etmeyiz bunları adam yerine bile koymayız.

Bazı zeka özürlülerin Erdoğan Bahçeli’yi sırtından atacak mı diye yazı kaleme almaları AKP ile MHP arasında sorun olduğundan bahsetmeleri alçak bir teşebbüstür. Allah’a çok şükür siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik."

'DİYALOĞUMUZ HASBİDİR'

Sayın Cumhurbaşkanı ile diyaloğumuz hasbidir. Hiç kimse de aramıza giremeyecektir. Cumhur İttifakı ile ilgili polemik ve spekülasyon yapan güruhun durumu aynısıyla şudur. Sineğin akıllısı kiraza biner şehre gider, sineğin aptalı gübreye düşer, bunları gibi ahıra gider. Cumhur İttifakı'nda pazarlık yoktur. Biz zillet değil, Türk Milleti'nin kendisiyiz. Cumhur İttifakı'nın devamından yanayız, hiçbir şart altında kendi adımıza söylüyorum, ittifakın bozulmasına da geçit vermeyeceğiz. Kiminle istiyorsa görüşüp temas kurmasına destek verdik. Hatta partimizden ihraç edilen bir şahısla aynı kareye girmesine içimiz acısa bile ses çıkarmadık. Sanırım herkes mesajı anladı.

CHAKAR VE ÖZEL'İ HEDEF ALDI

"CHP Genel Başkanı’nın operaya HEDEP’lerle birlikte katılması, sahne alan sözde bir sanatçının elini öpmesi utanç verici bir ayıp ve rezalettir. Eğer eli öpülecek hanımefendiler arıyorsanız Meclis’teki AKP ve MHP grubuna bakın her hanım eli öpülecektir. Öpülecek eli tanımayanların milletten tekme yemeleri muhakkaktır. CHP gerçekten sömürgeleşmiş vesayet zincirine kurulmuştur."

'BU İDDİANIN İSPATLANMASI ONUR MESELESİDİR'

(Meral Akşener'in oteli olan polisler var açıklaması üzerine) İYİ Parti'nin dalgalı hali bizi ilgilendirmiyor. Herkes kalbinin ekmeğini yer. Bu iddianın ispatlanması onur meselesidir. Otellerinde fuhuş yaptıran polis müdürleri kim ya da kimlerdir. Açıklaması gerekmektedir.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Almanya ziyaretinin dönüşünde uçakta açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesini istediğini söylemişti. Erdoğan, "50+1 şartının değişmesi isabetli olur. Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa..." demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar