Diyarbakır'da CHP'ye geçenler anlattı: 'Üye olanların yüzde 90’ından fazlası AKP’li'

Diyarbakır'da CHP'ye geçenler anlattı: 'Üye olanların yüzde 90’ından fazlası AKP’li'
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığının kesinleşmesinin ardından CHP’ye katılımlar çoğaldı. CHP Diyarbakır İl Başkanı katılanların yüze 90’nını AKP’li olan isimler olduğunu söyledi.

Remzi BUDANCİR


DİYARBAKIR - 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için geri sayım sürerken siyasi partilere aday adaylığı başvurusu da partiler arası geçişler de hız kazandı. Partiler arası geçişlerin yaşandığı kentlerden biri de Diyarbakır.

DİYARBAKIR’DA AKP’DEN CHP’YE GEÇİŞLER SÜRÜYOR

Diyarbakır HDP’nin güçlü olduğu bir kent. 2018 seçimlerinde HDP yüzde 65, AKP yüzde 21 oy alırken CHP yüzde 6'da kaldı ve hiç milletvekili çıkaramadı. Önümüzdeki seçimlerde CHP bu tabloyu değiştirmeye çalışıyor. Bu kapsamda son dönemde CHP'ye, özellikle AKP'den katılımlar oluyor. CHP’nin mevcut il Başkanı Abdullah Atik de AKP’den CHP’ye geçen isimlerden. Atik'ten sonra da AKP'den CHP'ye geçişler artarak devam etti. Bu geçişler Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesinin ardından daha da arttı. CHP il yönetiminin verdiği bilgiye göre, Kılıçdaroğlu adaylığı öncesi CHP’ye gelip üyelik kaydı yaptıranlar 6-7 kişiydi. Ancak adaylığın kesinleşmesinin üzerine bu sayı 400 - 500’ü aştı. CHP’li yetkililerin aktardığına göre CHP’ye gelip üye kaydı yaptıranların yüzde 90’ından fazlası AKP’li, AKP’de siyaset yapanlar yada seçmenleri.

İKTİDAR ÜLKEYİ YÖNETEMİYOR'

CHP’ye katılanlardan biri olan Sinan Balıkçı da daha önce AKP’de siyaset yapan bir isim. 2020 yılında AKP Bağlar İlçe Başkanı adayı olan Sinan Balıkçı, yaklaşık iki hafta önce beraberindeki kalabalık bir grupla CHP’ye katıldı. Artı Gerçek’e konuşan Balıkçı, il başkanı Abdullah Atik’in aile dostları ve aile büyüğü olduğunu hatırlattı. Kendisinin yaklaşık 5 yüz kişi ile CHP’ye katıldığını anlatan Balıkçı, AKP’den uzaklaşma, CHP’ye geçme gerekçelerini şu sözlerle sıraladı:

“Görünen köy kılavuz istemez. Hayat şartları çok kötüleşti. Ben şahsen artık ülkeyi yönetebileceklerini düşünmüyorum. 20 yıl yönettiler artık yeter diyoruz. Zaten kimse de kalmadı çevrelerinde. O yüzden hem benim kendi özgür iradem, hem de çevremin benden isteği ile bu kararı aldım. Sadece bu değil kendi gördüklerim var. Hükümet depremde enkaz altına kaldı. Mağduriyeti gördüm. Kızılay’a vermiş olduğumuz kanları bile sattıklarına şahit oldum. O yüzden artık yeter dedik ve toplu bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisine geçiş yaptık.

adsiz-tasarim-15.jpg
Sinan Balıkçı

'SEÇİMİ BEKLEMEDEN İSTİFA ETMELİYDİLER'

Diyarbakır’da AKP’den CHP’ye katılımların sürdüğünü anlatan Balıkçı, şunları söyledi:

“Tam sayıyı bilemem ama sadece benim çevremde, bildiğim, tanıdıklarımdan yaklaşık iki bin katılım oldu. Görüyoruz, insanlar geliyor. Buraya gelenlerin yüzde 70’i AK Parti seçmeni. Benim tahminime göre Ak Parti ancak bir vekil çıkarabilir. Artık çevrelerinde, yanlarında kimseyi tutamıyorlar. Yanlarında duran yok. Bana telefon açıyordular, buraya gideceğiz diyorlardı. Ben en az on araba dolduruyordum. Ben Cumhuriyet Halk Partisine geçtikten sonra aradılar hatta. ‘Neden böyle bir şey yaptın’ dediler. Bende artık yeter dedim. Artık ülkeyi yönetemiyorlar. Bana göre seçimler bile beklenmeden hükümetin bir
an önce istifa etmeliydi.”

'PARTİMİZE CİDDİ BİR EĞİLİM VAR'

CHP’ye katılım sadece Balıkçı ile sınırlı değil. Bu gün yakınları ile birlikte CHP’ye giden Mahir Yılmaz, aday aday başvurusunda bulundu. Yılmaz’ın AKP üyesi olan akrabaları da adaylık başvurusu sırasında CHP’ye üye oldu. CHP’ye katılımın ardından CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik ve adaylık başvurusu yapan Mahir Yılmaz birlikte basın açıklaması yaptı. Partilerine ciddi bir eğilim olduğunu ifadelerini kullanan CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, bugün partilerine 200-300 kişilik bir grubun geçiş yaptığını söyledi. Bu geçişlerin devam edeceğini belirten Atik, “Özellikle AKP’den rahatsız olan, AKP’yi benimsemeyenler var. Ailemize katılıyorlar” dedi.

abdullah-atik.jpg
Abdullah Atik

'YOK SAYMA VE İNKAR ZİHNİYETİ HAKİM'

AKP’nin uyguladığı politikalardan halkın rahatsız olduğunu ifade eden Atik, Lice’de bir çocuğa uygulanan şiddeti örnek gösterdi. Bu uygulamaların iktidarın politikasının yansıması olduğuna işaret eden Atik, şunları söyledi:

“AKP’nin emniyetiyle, askeriyle dün Lice’de bir olay yaşandı. Bu bizi, hepimizi içten yaralandı. Dört polis memuru evine giden bir genci 10-15 dakika dövüyor. Andımız ve İstiklal Marşı’nı okutmayı dayatıyorlar. Dayatma ile ‘Ben Kürt değilim’ dedirtiyorlar. İfadeler bizde mevcuttur. Biz bunları kınıyoruz. Takipçisi olacağız. Biz hukuk komisyonumuzu görevlendirdik. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması için bu olayların takipçisi olacağız. Ondan dolayıdır herkes AKP’nin maskesinin düştüğünü görüyor. Özellikle bizim coğrafyada bize bakış açıları faşizan bir yaklaşımdır. Yok sayma ve inkar zihniyeti hâkim. AKP’den de ciddi kopuşlar vardır.”

'ZAFER ELDE EDENE KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

CHP’den aday adaylığı başvurusunda bulunan Mahir Yılmaz, tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’ın da bir değişim istediğini kamuoyuna göstermek için burada olduklarını söyledi. Diyarbakır’ın artık bu değişimi istediğini yenileyen Yılmaz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Biz de bu değişimde Türkiye’nin en köklü partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi ile yürümeye karar verdik. İnşallah bu güzel yürüyüşte Sayın Genel Genel Başkanımız, İl Başkanımızın destekleri ile Diyarbakır’da başarılı olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ülkemizde insanlarımızın hak ettiği yaşam biçimini, demokrasinin, eşit yaşamın ve haklarının dil, din ayrımı yapmadan bütün toplumları birleştirerek, herkesi eşit görerek yürüyebilmenin tek yolunun Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu ve bunu da Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde tekrar kavuşacağımıza inanıyoruz. Bu inançla bugün buradayız ve mücadelemizi zafer elde edene kadar sürdüreceğiz.”

Öne Çıkanlar