Emek ve Özgürlük İttifakı'nın yarın 'adaylık' toplantısı var

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın yarın 'adaylık' toplantısı var
Yayınlanma:
A+ A-
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın oluşturduğu Koordinasyon Kurulu yarın bir araya geliyor. Masada adaylık önerileri tartışılacak daha sonra hazırlanan rapor eş başkan ve başkanlara sunulacak.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıklamasının ardından, muhalefet partilerinde de seçim hazırlıkları hız kazandı. Emek ve Özgürlük İttifakı üyeleri, adaylarının şubatın ilk haftasında açıklanabileceğini belirtti. Gözler Emek ve Özgürlük İttifakı’nın adayına yöneldi.

Bu kapsamda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın oluşturduğu Koordinasyon Kurulu 2 Şubat Perşembe (yarın) günü Emekçi Hareket Partisi’nde saat 14.00’da toplanıyor. Toplantı basına kapalı olacak ve ardından bir açıklama yapılmayacak. Koordinasyonun gündeminde ise cumhurbaşkanı adayı üzerine alınan öneriler tartışılacak. Öneriler doğrultusunda genel başkanlara sunulmak üzere bir rapor hazırlanacak. Bu rapor ittifakın alacağı karar açısından önemli.

RAPOR KARARI ETKİLEYECEK

Aday belirleme sürecinde sivil toplum kuruluşları, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri ile de görüşmeler yapılması, ortak aday için isim önerileri alınması istenmişti. Bu kapsamda alınan öneriler toplantıda değerlendirilecek.

Ardından Koordinasyon tarafından bir rapor hazırlanacak. Hazırlanacak rapor Eş Başkanlar ve Başkanlara sunulacak ve Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir sonraki toplantı tarihi de belirlenmiş olacak.

Bu Koordinasyon toplantısında adayın isminin belirlenmesi beklenmiyor. Genel değerlendirmeler doğrultusunda hazırlanan rapor alınacak karara da etki edecek.

GÜLTAN KIŞANAK'IN ADI ÖNE ÇIKIYOR

Alınan bilgiye göre, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın son toplantısında üç isim üzerinde duruldu. Bu isimlerden birisi de HDP Eski Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak oldu. Kışanak ile adaylık üzerine henüz bir görüşme gerçekleştirilmedi. Ancak kulislerde Kışanak’ın adının en ön sırada yer aldığı konuşuluyor.

Öne Çıkanlar