EMEP: İktidar depremi de 'lütuf' bilip, seçimlere OHAL ile gitmek istiyor

EMEP: İktidar depremi de 'lütuf' bilip, seçimlere OHAL ile gitmek istiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 10 İlde OHAL ilan etme kararını eleştiren EMEP, Tek adam yönetimi depremi de bir 'lütuf' bilip seçimlere OHAL uygulamasıyla gitmek istemektedir” dedi. EMEP, “Halk yardım ve dayanışma bekliyor, Erdoğan OHAL ilan ediyor” dedi.

Artı Gerçek - OHAL kararının geri çekilmesi çağrısı yapan Emek Partisi (EMEP), “Tek adam yönetimi depremi de bir 'lütuf' bilip seçimlere OHAL uygulamasıyla gitmek istemektedir” yorumunda bulundu. "Halkın ihtiyacı OHAL değil acil yardım ve dayanışmanın örgütlenmesidir" diyen EMEP, "Binlerce insanımızın hayatına mal olan, yüz binlercesini mağdur eden bu ihmaller ve rant politikaları karşısında müteahhit firmalar ve sorumlu kamu görevlilerinin peşine düşüleceğine, halka karşı OHAL ilan edilmesi kabul edilemez" dedi.

'SEÇİMLERE OHAL İLE GİTMEK İSTİYOR'

EMEP tarafından yapılan açıklamada, “AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 ilde 3 ay boyunca OHAL ilan etmesi, iktidarın halka ne kadar yabancılaştığını, halkın tepkisinden ne kadar korktuğunu göstermektedir. OHAL kararı halkın hükümete olan tepkisi görünmesin, deprem gerçekleri daha fazla kamuoyu önünde sergilenmesin diyedir. İlan edilen OHAL uygulaması sadece 10 ilin değil bütün bir ülkenin OHAL iklimine çekilmesidir. Öyle anlaşılıyor ki, tek adam yönetimi depremi de bir 'lütuf' bilip seçimlere OHAL uygulamasıyla gitmek istemektedir” denildi.

Açıklamanın devamı şu şekilde:

“Can kurtarmada, deprem için toplanan vergileri halkına layıkıyla ulaştırmada, devletin tüm imkanlarını halk için seferber etmede “olağan” davranamayan ve asgari gerekleri yerine getirmeyen hükümet, ilan ettiği OHAL ile baskı ve sindirme politikalarında yine “olağanüstü” bir refleks göstermiştir.

'OHAL KARARI GERİ ÇEKİLMELİ'

OHAL demek grevlerin yasaklanması, söz, basın, ifade özgürlüğünün kısıtlanması demektir. TV radyo yayınlarına yasak, halkın haber alma hakkına engel koymak demektir. OHAL demek devletin ulaşamadığı afet bölgelerine halk dayanışmasının kesilmesi demektir. Bu karar aynı zamanda yoksul halkın iş, ekmek ve özgürlük taleplerini de baskı altına almak anlamına gelmektedir.

OHAL kararı geri çekilmelidir. Halkın ihtiyacı OHAL değil acil yardım ve dayanışmanın örgütlenmesidir. Binlerce insanımızın hayatına mal olan, yüz binlercesini mağdur eden bu ihmaller ve rant politikaları karşısında müteahhit firmalar ve sorumlu kamu görevlilerinin peşine düşüleceğine, halka karşı OHAL ilan edilmesi kabul edilemez.

Tüm emek demokrasi güçlerini ve halkımızı, deprem bölgeleriyle dayanışmayı büyütmeye ve anti demokratik uygulamalara karşı demokrasi ve özgürlük taleplerini yükseltmeye çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar