Erdoğan'dan Suriye mesajı: Bizim Esed’i yenmek gibi bir derdimiz yok

Erdoğan'dan Suriye mesajı: Bizim Esed’i yenmek gibi bir derdimiz yok
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ağustos 2022 03:51
A+ A-
Ukrayna dönüşü soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile diyaloğun olması gerektiğini söyledi, "Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından dönüş uçağında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Zelenskiy ile yaptığı görüşmede Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapabileceklerini söylediğini belirten Erdoğan, "Soçi ziyaretimde Sayın Putin’e söylediğim gibi, Sayın Zelenski’ye de aralarındaki görüşmeye ev sahipliği yapabileceğimizi hatırlattım" dedi. 

'ESED'İ YENMEK, YENMEMEK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK'

Erdoğan'a, Suriye konusunda son dönemde yapılan açıklamalar soruldu. "Türkiye’de ‘Türkiye Esed’i yenemedi şimdi anlaşmak için zemin hazırlıyor’ şeklinde özellikle muhalefetin bir algısı oluştu. Hem Suriye konusundaki son durumu öğrenmek istiyoruz hem de muhalefetin bakış açısını değerlendirmenizi istiyoruz?" şeklindeki soruya Erdoğan, "Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki. Eğer Türkiye’de muhalefet olayı böyle bir noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem de gramını ortaya koyar." şeklinde cevap verdi.

Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Çünkü Suriye’nin halkı bizim kardeşlerimiz. Orada bizim öyle bir derdimiz yok. Onların topraklarının bütünlüğü bizim için önem arz ediyor. Rejim bunun idraki içinde olmalı. Bunları da yine aynı şekilde Sayın Putin’le Soçi ziyaretimizde görüştük. Temennim odur ki inşallah önümüzdeki dönemle ilgili Suriye’de hem anayasa bir an önce yapılır, bu iş sağlama bağlanır hem de halkın bütün bu noktadaki sıkıntılarını giderecek adımlar atılır. Şu anda oradan hicret edenler, iltica edenlerin ağırlığı bize geldi. 4 milyon insanı biz ülkemizde ağırlıyoruz. Bütün bunları ağırlarken rejimle sürekli savaş halinde olalım diye mi bunu yapıyoruz? Hayır. Suriye halkıyla özellikle inanç değerleri noktasındaki bağlarımız sebebiyle bunu yapıyoruz. Bundan sonraki süreç belki çok daha hayırlı olacaktır."

'DEVLETLER ARASI DİYALOG KESİP ATILAMAZ'

Devlet Bahçeli'nin "Suriye ile siyasi diyalog gerçekleştirilmelidir" şeklindeki sözleri de Erdoğan'a soruldu. Cumhurbaşkanı, siyasi diyaloğun devam etmes gerektiğini söyledi:

"Devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz. Her zaman her an bu tür diyaloglar olur, olmalıdır. Hatta bir söz var; ‘İplikle de olsa bağı koparmayın, o bağ devam etsin. Gün olur lazım olur.’ Şimdi biz mesela bölgede Mısır’la alt düzeyde, bakanlarımız seviyesinde temaslarımızı devam ettiriyoruz. Bu ilişkiler durup dururken olmuyor. Diplomasiyi tamamen devre dışı bırakamazsınız. Diplomasiye ne denli ihtiyacımız olduğunu bütün dünya gördü. Biz her zaman çözümün parçası olduk. Suriye sorununu çözmekle ilgili elimizi taşın altına biz koyduk. Hedefimiz, bölgesel barış oldu, ülkemizi bu krizin ağır tehditlerinden risklerinden korumak oldu."

'SURİYE İLE DAHA İLERİ SEVİYEDE ADIMLARI TEMENNİ ETMELİYİZ'

İsrail'e yeniden büyükelçilik atanması sonrasında bölge ülkeleri ile normallşeme adımları da Cumhurbaşkanı'na soruldu. Erdoğan hem Mısır hem de Suriye ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi:

"Siyasette dargınlık olmaz. Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın. Mesela Mısır’la şu anda üst düzeyde, istenilen yerde değil ama biz şimdi Mısır’la da arkadaşlarla alt düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından da temenni ederiz ki üst düzeyde de bu adımı en güzel şekilde atalım. Çünkü Mısır halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla dargın olmamız mümkün değil. Onun için de bir an önce orayla da bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile daha ileri seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak suretiyle, tüm bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah birçok oyunu biz bozarız."

'YSK BAŞKANI KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALRINI YARGIYA TAŞIMALI'

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulunda bile yok" şeklindeki sözleri ile ilgili bir soruya da, YSK Başkanı'na dava açması çağrısında bulunarak cevap verdi:

"Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı yalan. Bir şey bildiğinden değil. Tabii bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya taşımak suretiyle artık bu adama bedel ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hâkimlere saldırıyor. Ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasa’yla teminat altındasınız. Anayasa’da bununla ilgili ‘Kesinlikle yargıya yönelik bu tür beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna bir kez daha dersini verecek."

 

Öne Çıkanlar