Erdoğan'ın 'Pırıl pırıl bir insan' dediği isim yine aday

Erdoğan'ın 'Pırıl pırıl bir insan' dediği isim yine aday
El Kaide'den tutuklanan ve daha önce girdiği belediye başkanlığı seçimini kaybeden Osman Nuri Gülaçar bu kez de Van 1. sıradan milletvekili adayı gösterildi.

AKP'nin dikkat çeken adaylarından biri de 2014 yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen Osman Nuri Gülaçar oldu. Yerel seçimleri kaybeden Gülaçar bu kez de 1. sıradan AKP adayı oldu. 2009 yılında "El Kaide’nin Van sorumlusu" olarak tutuklanan Gülaçar'ın adı birçok olaya karışmıştı.

İSMİ İLK KEZ ‘EL KAİDE VAN SORUMLUSU’ OLARAK DUYULDU

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre kent sakinleri eskiden imamlık yapan Gülaçar'ın ismini ilk kez 15 Ekim 2009 yılında kentte El-Kaide'ye dönük gerçekleştirilen bir operasyonla duydu. "El Kaide yapılanmasının Van'daki sorumlusu" olarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Gülaçar, 2 ay cezaevinde kaldı.

El Kaide yanlısı görüşleri, katıldığı cuma namazları sonrası yaptığı açıklamalar ve toplantılarda kullandığı nefret söylemleriyle bilinen Gülaçar’ın ismi, 29 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP'nin Van Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olarak duyuldu. 

ERDOĞAN "PIRIL PIRIL BİR İNSAN" DEMİŞTİ

Erdoğan'ın "Pırıl pırıl bir insan" dediği Gülaçar, aday olduktan sonra yeniden El Kaide operasyonu ile anıldı. Kentte 14 Ocak 2014’te yapılan El Kaide operasyonunda Gülaçar’ın da evi basıldı. Ertesi gün, o dönem AKP Van Milletvekili olup, bu seçimlerde 5’nci sıradan yeniden aday gösterilen Gülşen Orhan ile birlikte kameraların karşısına geçen Gülaçar, "Bu operasyon Recep Tayyip Erdoğan'ı yıpratma amacıyla yapılan bir operasyondur. Bu operasyonlarla demokratik yöntemlerle deviremedikleri hükümetimizi ve dünya çapında organizasyonları bulunan sivil toplum kuruluşlarını illegal örgütlerle ilişkilendirilerek meşruiyeti sorgulanması amaçlanmaktadır" diyerek kendisini savunmuştu. Yerel seçimlerde kaybeden Gülaçar, 2015’te yapılan genel seçimlerde de yine AKP'den Van milletvekili adayı olarak başvuruda bulunmuştu. 

GÜLAÇAR'IN KARNESİ

AKP’nin Van 1’inci sıra milletvekili adayı Gülaçar ve ekibinin kentte geçmişte karıştığı bazı olaylar ise şunlar:

'SAADET ZİNCİRİ HELALDİR FETVASI'

* Van’da 2007-2009 yılları arasında 4 kişilik bir şebekenin Malezya merkezli bir şirket üzerinden kurdukları "saadet zinciri" ile yüzlerce kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. 200 dolardan başlayan fiyatlar karşılığında internet sitesi üzerinden hayali mücevherat hissesi satan kişilerin organize ettiği dolandırıcılığa o dönemde imamlık yapan Gülaçar'ın da "helaldir" fetvası verdiği iddia edilmişti.

* AKP’den Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Osman Nuri Gülaçar, 22 Ocak 2014’te kent merkezindeki Sanat Sokağı'nda esnaf ziyaretlerinde bulunduğu sırada esnaflar ve halkın tepkisiyle karşılaştı. Yaşanan gerginlikte Gülaçar'ın bir koruması çevredekilerin üzerine rastgele ateş açtı.

* 22 Şubat 2014'te, Gülaçar'ın partinin kent milletvekilleri Gülşen Orhan, Mustafa Bilici, Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci’nin katılımıyla Çaldıran ilçesindeki seçim bürosu açılışı sırasında da olaylar yaşandı. AKP'liler, yolun karşısında yer alan BDP seçim bürosu önünde duran partililere taş, sopa ve silahlarla saldırdı. Gerçekleşen saldırıda kimi BDP’liler yaralandı.

* 3 Mart 2014’te ise, polis konvoyu eşliğinde Edremit ilçesine bağlı Doğanlar (Pêrtek) Mahallesi'ne giden Osman Nuri Gülaçar, yurttaşlar tarafından zafer işaretleri ile protesto edildi. Bu protesto üzerine Gülaçar'ın korumaları ve polisler halkın üzerine biber gazı sıkıp, bazı yurttaşları darp etti.

'GÜLAÇAR'A OY VERİRSENİZ 18. MADDEYİ KALDIRACAĞIZ’

* Van'da yaşanan iki büyük depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan "Kişisel kullanımdaki bir alanı kamusallaştırmak için yol, cadde, vb. gibi yaparak ve kullanılarak istimlak edilmesine" dair 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18'inci maddesi, kent halkının mağduriyetine yol açmıştı. Maddenin kaldırılmasına yönelik yetkili kurumlara yapılan müracaatlardan sonuç alınamazken, seçim çalışmaları sırasında AKP'liler Belediye Başkan Adayları Gülaçar'a oy verilmesi halinde 18'inci maddenin kaldırılacağı vaatlerinde bulundu.

SEÇİM ÖNCESİ DAVETİYE BASTIRMIŞTI

Aday olduğu yerel seçimlerden bir gün önce "29 Mart'ta mazbata alma törenimize tüm halkımız davetlidir. Adres: Van Belediyesi önü" şeklinde davetiye de basan Gülaçar, bu hareketiyle kentte alay konusu olmuştu.

Halk arasında "Kaya'nın olduğu yerde Gülaçmaz" yorumlarının yapıldığı seçimlerde Güçalar, DBP’nin adayı Bekir Kaya karşısında hezimete uğramıştı. Seçimlerde BDP kentteki 14 belediyenin 12'sini alarak Van tarihinde belediyeyi ilk kez üst üste kazanan parti olmuştu. 

ADI SES KAYDINDA YER ALDI

Gülaçar’ın ismi, adaylık başvurusunda bulunduğu 7 Haziran seçimleri öncesinde ise o dönem AKP Van İl Başkanı olan Zahir Soğanda’ya ait ortaya çıkan bir ses kaydı ile yeniden gündeme gelmişti.

Söz konusu ses kaydında Gülaçar’ın ismi şöyle geçiyordu: "Zeynel Acar 10 defa yanıma geldi. 'Allah rızası için oğluma karışma' dedi. Dedim 'Ben oğluna karışmıyorum, onla benim alakam yok. Ben senin oğlunu bilirim' fakat bunlar tuttular Eyüp Acar (Eski AKP İl Gençlik Kolları Başkanı) gibi çocukları benim karşıma çıkardılar. Eyüp Acar, Osman Nuri Gülaçar (AKP Van Büyükşehir Belediye başkan adayı) onların hepsi Medikal üzerinden para alıyorlar. Bütün alınan elemanları onlar alıyorlar. Ya Gülaçar'lardır ya Acar'lardır ya Kuşan'lardır...."

Geçmişte isminin karıştığı bu olaylara rağmen Gülaçar’ın AKP tarafından 24 Haziran seçimlerinde kentte gösterilen milletvekili adaylarının ilk sırasında yer alması şaşırttı.

Öne Çıkanlar