Erdoğan ile Özel perşembe günü Beştepe'de görüşecek

Erdoğan ile Özel perşembe günü Beştepe'de görüşecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel 2 Mayıs Perşembe günü görüşeceği öğrenildi. Buluşmada AYM ve AİHM kararlarının gündeme gelmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki görüşmenin 2 Mayıs Perşembe günü gerçekleşeceği öğrenildi.

Görüşmenin Beştepe'de yapılacağı belirtildi.

ANA GÜNDEM MADDESİ ANAYASA

Görüşmenin ana gündem maddesi yeni anayasa olacak. Erdoğan, son olarak Irak dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada birçok alandaki değişime dikkat çekerek“Buna ayak uydurmak için de Türkiye’nin eskinin darbe ruhunu özünde barındıran anayasa metninden kurtulup yenilikçi ve özgürlükçü bir anayasaya kavuşma zamanı gelmiştir. Yani bu konuda CHP’nin de böyle bir değişime destek verebileceği düşüncesinde ve inancındayım” demişti.

ÖZGÜR ÖZEL'İN AJANDASINDA 8 MADDE VAR

Özgür Özel'in masasında ise anayasa dışında, borçları nedeniyle sıkıntı yaşayan yerel yönetimlerin gelir kaynaklarının arttırılması, belediyelerin merkezi yönetimden onay bekleyen kritik projeleri, hayat pahalılığı, emekli aylıkları, öğretmenler başta olmak üzere atama bekleyen çeşitli meslek adayları, kamuya girişte mülakatın kaldırılması, Gezi tutukluları başta olmak üzere yargıda yaşanan sıkıntıları da içeren geniş bir dosya olacak.

SÜREÇTE NELER YAŞANDI, MASADA HANGİ BAŞLIKLAR VAR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kapımız açık, Ele alacağımız konu başlıklarımız çok" dediği CHP lideri Özgür Özel, Erdoğan'la çok yakın bir zamanda yüz yüze görüşeceğini duyurmuştu.

Son olarak ikili, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda bir araya gelmişti. Erdoğan ile Özel arasındaki ilk görüşme 15 dakika sürmüştü.

Görüşmenin ardından resepsiyonda gazetecilere açıklamada bulunan Erdoğan, CHP lideri Özel’in kendisiyle görüşme talebi olduğunu ifade etmişti. Erdoğan, “CHP Genel Başkanı Özel ile önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz” ifadesini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erdoğan ile yapacağı görüşmeye ilişkin belediyelerin sorunlarından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyulmasına kadar üzerinde konuşulması gereken önemli meselelerin olduğunu belirtmişti.

Özgür Özel, şunları söylemişti:

“CHP yurt içinde ana muhalefet partisi sınırların dışına çıkınca Türkiye’nin partisi. Türkiye’nin dış politikada önemli sorunları var. Alman Başbakanı sosyal demokrat. Alman Cumhurbaşkanı sosyal demokrat kökenli. İspanya başbakanı sosyal demokrat. Sayın Erdoğan’ın dünyada temas ettiği pek çok lider sosyal demokrat, sosyalist. Bu konuda ben kiminin yardımcısıyım, kiminle aynı masadayım. O yüzden Türkiye’nin meselelerinin çözülmesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin önemli katkıları oluyor, olabilir. Çok uzun yıllardır terk edilmiş birtakım devlet geleneklerinin tekrar Türkiye’ye kazandırmak için son seçimin birinci partisi olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getireceğiz. Hepsini Sayın Erdoğan’la görüşeceğiz. Önceliklendirerek oturacağız, görüşeceğiz. Sonuç alırsak bu diyalog kanalını açık tutacağız.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar