Erdoğan'dan anket itirafı

Erdoğan'dan anket itirafı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'dan hesap sorulmasını isteyen Bahçeli'nin sözlerine itibar edilmemesini istedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "El...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'dan hesap sorulmasını isteyen Bahçeli'nin sözlerine itibar edilmemesini istedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "El Bab operasyonuyla birlikte Fırat Kalkanı harekatı da biter" açıklamasını da yalanladı. Erdoğan, Bab'dan sonra sırada Münbiç ve Rakka'nın olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bareyn ziyareti öncesi havalimanında yaptığı açıklamalarda Bab'da öldürülen Türk askerleri nedeniyle Rusya'dan hesap sorulmasını isteyen Bahçeli'nin sözlerine itibar edilmemesini isterken referanduma ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

‘Fırat Kalkanı’ konusunda "El-Bab bizim ve ÖSO tarafından dört bir yanda kuşatılmış durumda. Güçlerimiz, ÖSO ile merkeze inmiş vaziyette. Merkeze girilmesi hasebiyle, DEAŞ güçleri El-Bab'ı terk etme içerisine girdi. Bundan sonrası an meselesidir, planlanan uygulama yürütülmektedir" dedi.

Bahçeli’nin Rus uçağının saldırısı sonucu Bab’da ölen Türk askerlerinin hesabının sorulmasına yönelik sözlerine karşılık Erdoğan, "Bu konuyla ilgili açıklamaları yaptık" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

‘Sırada Münbiç ve Rakka var'

"Bu açıklamalar noktasında benim yapmış olduğum açıklama, gerek silahlı kuvvetlerimizin gerekse istihbarat teşkilatımızın bana verdiği bilgiler çerçevesindedir. Açıklamalar karşılıklı yapılmıştır. Bu işin gerçek boyutudur. Bunun dışındaki açıklamalar itibar edilecek açıklamalar değildir. Bu süreç içerisinde bizlerin işleri çok daha hassas, çok daha dikkatli bir şekilde götürme gayretlerimiz var. Zira CIA başkanının gelişiyle, Trump ile yaptığımız görüşme ve Sayın Putin ile yaptığımız görüşme, genelkurmay başkanlarımızın yaptığı görüşme bu hassasiyetin nereye vardığı konusunda çok önemli. Bizim buradaki hedefimiz terörden arındırılmış bir bölge için çalışma yapıyoruz. Bu çalışmanın en doğusunda Cerablus vardır, en batı ayağında El Rai vardır. Güneye doğru ilk etapta Dabık, sonra El Bab hallolmak üzere. Sonra Münbiç ve Rakka olayı var. Bu konuyla ilgili olarak ABD yönetimi, CIA ile düşüncelerimizi paylaştık. Hedef, burada 4-5 bin kilometrekarelik güvenli bölgedir. Hem Suriye'den göçü önlemek, hem de bizim kamplarımızdaki insanları kendi topraklarına döndürmek. Bizim onlara yeni şehir kurma gayretimiz var. Sayın Trump ile koalisyon güçleriyle paylaştım. İkincisi olarak uçuşa yasak bölge konusu. En önemlisi eğit-donattır. Bunu bizler yürütüyoruz. ÖSO bu eğit-donat kapsamında yetiştirilmiş bir ordudur. Şu ana kadar çok faydalı olmuşlar, çok da şehit vermişlerdir."

‘Anketler sağlıklı değil’

Erdoğan’ın referanduma yönelik anketler konusunda net bir şey söylememesi de dikkat çekti. "Şu anda sağlıklı bir anket döneminde değiliz" diyen Erdoğan, asıl anketlerin araziye çıkışla birlikte yoğunlaşacağını ifade etti. Erdoğan’ın "Ben halkımızın henüz cumhurbaşkanlığı sistemini anlama konumuna geldiğine ihtimal vermiyorum. Bunu iyice anlatmamız lazım."

 

Öne Çıkanlar