Erdoğan'ın imzasıyla üst düzey bürokraside atamalar dikkat çekti: Havacılığa Arap dili profesörü atandı

Erdoğan'ın imzasıyla üst düzey bürokraside atamalar dikkat çekti: Havacılığa Arap dili profesörü atandı
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın imzasıyla üst düzey bürokraside atamalarda Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörlüğü’ne Arap dili profesörü Rahmi Er getirildi. Medrese çalıştayı düzenleyen Prof. Dr. İbrahim Özcoşar da Artuklu Üniversitesi rektörü yapıldı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Devlet Denetleme Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ile Tarım ve Orman Bakanlığı kadroları başta olmak üzere üst düzey bürokraside değişiklikler yaptı.

YEDİ ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ATAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre yedi üniversiteye yeni rektör atandı:

  • Altınbaş Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Çağrı Erhan
  • Atılım Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Serkan Eryılmaz
  • Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Esra Hatipoğlu
  • İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Fadime Yüksektepe
  • Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. İbrahim Özcoşar
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Rahmi Er
  • Yaşar Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Levent Kandiller atandı.

Atamalardaki Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne Arap Dili Edebiyatı Profesörü Rahmi Er’in atanması dikkat çekti. Cumhuriyet'ten Aytunç Ürkmez'in haberine göre, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atanan Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Aralık 2022’de 65 medrese temsilcisiyle düzenlediği “Akademi-Medrese Buluşmaları Teoriden Pratiğe Karşılaşmalar Çalıştayı” ile tepki çekmişti. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne yeniden getirilen Halil İbrahim Topçu’nun ise kendisine bağlı müdürlüklerindeki personele “Buranın horozu benim, ben ne dersem o olur” sözlerini söylediği öne sürülmüştü.

İSTİSMARA 'MÜNFERİT' DEMİŞTİ

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin babasının zoruyla 6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz kalmasına ilişkin Şubat 2023’te toplanan TBMM komisyonu toplantısında katılan Topçu’nun “Münferit olayların basın üzerinden yansıması sonucu bu olaylar oluşuyor” sözleri tepki çekmişti.

MEB Hukuk Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne getirilen Emir Hasan Arslantaş ise 2015’te Osmaniye’den AKP dördüncü sıra milletvekili adayı olmuştu.

DİYANET’TE ERBAŞ İLE DEVAM

Diyanet’te ise 11 atama yapıldı. AKP’li Metin Külünk ile giriştiği tartışma sonucu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın görevinde kalıp kalmayacağı tartışma konusu olmuştu. Bu kapsamda dün gerçekleştirilen atamalar Erbaş’ın görevinde kalacağı ve kendi ekibini koruduğu yönünde yorumlandı. İcazetini İsmailağa cemaatinden alan Enver Osman Kaan’ın Diyanet Akademisi Başkanlığı’na resmi olarak atanması dikkat çekti.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne atanan Sadide Akbulut da, Erzurum’daki bir Kuran kursunda yaşanan cinsel istismar ve işkence skandalında bölgeye giderek, davanın kapanması için aileleri ikna etmeye çalışmasıyla gündeme gelmişti. Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü görevini yürüten Akbulut’un, bu göreve “Saray talimatıyla getirildiği” iddialarını gündem olmuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar