Putin: Türkiye'yi en büyük gaz merkezi haline getirme hedefini belirledik

Putin: Türkiye'yi en büyük gaz merkezi haline getirme hedefini belirledik
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çalışamaz haldeki Kuzey Akım boru hattından iletilemeyen Rus gazını Avrupa'ya Türkiye üzerinden iletme önerisini yineledi: Türkiye'yi dünyanın en büyük gaz merkezi haline getirme hedefini belirledik.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'ya gaz satışında Türkiye'yi bir merkez haline getirme önerisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi öncesinde de yineledi. Putin, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne gaz tedariki için en güvenli rota olduğunu" söyleyerek Türkiye'de bir tedarik merkezi kurulması çağrısı yaptı.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi'ne katılan iki lider, görüşme öncesinde konuştu. Putin, "Türkiye'yi dünyanın en büyük gaz merkezi haline getirme hedefini belirledik" dedi. Rusya lideri, "Avrupa'dan bile daha güvenli bir güzergah olan Türkiye, gaz tedariki konusunda en güvenli güzergah haline geldi. Sizin tutumunuz sayesinde bu gaz boru hattını çok daha yoğun bir şekilde kullanmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

'FİYATLARIN BELİRLENDİĞİ BİR ALAN OLABİLİR'

Putin, Türkiye’de oluşturmayı isteyecekleri gaz merkezinin bir sevkiyat alanı olmasının yanında, gaz fiyatlarının belirlendiği bir alan da olabileceğini söyledi.

PUTİN: TÜRKAKIM'DA SABOTAJ YAPACAKLARDI AMA ÖNLEDİK

Putin, TürkAkım hattına yönelik bir sabotaj girişimini önledikleri iddiasını da yineledi. Putin “Tanrıya şükür, TürkAkım, onu havaya uçurmaya çalışmış olsalar dahi, başarılı bir biçimde çalışmaya devam ediyor” dedi. Rusya lideri daha önce, Ukrayna gizli servislerini "TürkAkım boru hattının Rusya’daki tesislerini havaya uçurmaya çalışmakla" suçlamıştı.

'SİZİNLE GÖRÜŞMELERİMİZ İYİ SONUÇ VERİYOR'

Putin, Erdoğan ile görüşmesinde “Sizinle beraber en üst düzeyde gerçekleştirdiğimiz görüşmeler iyi sonuçlar veriyor, ülkelerimiz arasındaki anlaşmaların hepsi yerine getiriliyor” dedi.

Akkuyu nükleer güç santraline ilişkin çalışmaların da planlanmış olduğu gibi devam ettiğini belirten Rusya Devlet Başkanı, santralin bu planlar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olacak 2023’te devreye gireceğini kaydetti.

TAHIL ANLAŞMASI İÇİN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Putin, Ukrayna’daki tahılın ülkeden çıkarılmasına ilişkin İstanbul’da varılan anlaşmaya konusunda da "bu anlaşma sayesinde Ukrayna limanlarından çıkarılan tahılın hâlâ çok küçük bir kısmının yoksul ülkelere ulaştırıldığı" eleştirisini yineledi. Putin buna karşın, söz konusu anlaşmaya varılması için ortaya koyduğu çaba sebebiyle Erdoğan’a yeniden teşekkür etti.

'GAZPROM İLE ANLAŞTIK'

Putin, Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye’de oluşturmayı isteyecekleri gaz merkezine ilişkin şunları söyledi: “Dün, Enerji Bakanınız (Fatih Dönmez) ve Botaş’ın yöneticileri ile görüştükten sonra Gazprom ile anlaştık ve bunu herkesin önünde söyledim: Türkiye ve bizim diğer ülkelerdeki olası alıcılarımızın isteği olursa, bir gaz boru hattı sistemi daha inşa etme ve Türkiye topraklarında, üçüncü ülkelere, hepsinden önce de, eğer bunu isterlerse, Avrupa ülkelerine satış için bir gaz merkezi oluşturma olasılığını değerlendirebiliriz.”

ERDOĞAN'DAN AKKUYU MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şöyle konuştu:
''Akkuyu çok önemli bir adım. Akkuyu'nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir. (Nükleer santral) Sinop'la ilgili bir adım atılabilirse bu tabii çok daha farklı bir çarpan etkisi yapacaktır. (Tahıl koridoru) Tahıl mutabakatını güçlendirerek sürdürmeliyiz.Türkiye ile Rusya'nın bu süreç içinde atacağı adımlar belli çevreleri rahatsız ederken öbür tarafta az gelişmiş ülkeleri de mutlu edecektir.''

Öne Çıkanlar