Erkan Baş'tan 'üçüncü ittifak' açıklaması

Erkan Baş'tan 'üçüncü ittifak' açıklaması
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Kasım 2021 20:32
A+ A-
TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş, üçüncü ittifaka ilişkin yaptıkları görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Erkan Baş, üçüncü ittifaka ilişkin yaptıkları görüşmelerden çıkan sonuçları halkla paylaşacaklarını söyledi.

Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ülkeyi il il gezdiklerini ve üçüncü ittifaka ilişkin görüşlerini anlatmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Halktan gizli bir şey yapmadıklarını vurgulayan Baş, görüşmelerin sadece masa başında kalmayacağını, üçüncü ittifaka ilişkin yaptıkları görüşmelerden çıkan sonuçları halkla paylaşacaklarını belirtti.

Özgürlük, eşitlik, barış ve laiklik isteyen yurttaşların alternatifsiz kalmayacağını, TİP olarak sorumluluklarının farkında olduklarını kaydeden Baş, "Bir yol var, biz o yolu görüyoruz. Bu yeni yolun, Türkiye'nin bütün siyasi dengelerini altüst edecek kadar güçlü olacağına inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, "Türkiye’nin yeniden inşasında ezilenlerin, yoksulların, yok sayılanların sesinin daha güçlü çıkması için kuvvetli bir üçüncü ittifak şarttır diyoruz" dedi.

'ÜÇÜNCÜ İTTİFAK ŞARTTIR'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Kocaeli’de 'üçüncü ittifakla' ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

"Türkiye’nin önünde iki tane temel problem görüyorum. Bir tanesi; Türkiye’nin Tayyip Erdoğan’ın iktidarından, AKP iktidarından, saray rejiminden en kısa sürede kurtulması gerekiyor. İkincisi ise; bu iktidardan kurtulduğumuz gün Türkiye’nin yeniden kuruluşa ihtiyacı var. Bu 20 yıllık iktidar ve iktidarın yıkımları ile hesaplaşmamız gerekiyor. Dolayısıyla Türkiye’de bugün siyasetin dışında duran, siyasetin dışına itilen, siyasetin içine girme kanalları bulamayan milyonlarca işçinin, köylünün, gencin, kadının, LGBT , yoksulların, yok sayılanların, Kürtlerin, Alevilerin siyasette etkin bir rol alması gerektiğini düşünüyoruz.

Aslında fiilen sokağa çıktığımızda iktidara karşı en kararlı, en dirençli duruşu sergileyen bu milyonlarca kişi bugün bu iki ittifak arasında kendisine bir yer bulamıyor. AKP’ye sonuna kadar karşılar. Saray rejiminden bir an önce kurtulmak istiyorlar ama millet ittifakı da bu güçleri kapsamıyor. O zaman ne yapmak lazım; bu nitelikli, birikimli, bu büyük enerjiyi siyasetin merkezine yerleştirmek lazım. Bunun yolunun biz üçüncü ittifak olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin AKP’den kurtulması ve AKP sonrasında Türkiye’nin yeniden inşasında ezilenlerin, yoksulların, yok sayılanların sesinin daha güçlü çıkması için kuvvetle bir üçüncü ittifak şarttır diyoruz." (ANKA)