Erkan Baş'tan Adalet Bakanı'na yanıt: Hüküm varsa nasıl aday olabildi ve seçildi?

Erkan Baş'tan Adalet Bakanı'na yanıt: Hüküm varsa nasıl aday olabildi ve seçildi?
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un Gezi Tutuklusu Milletvekili Can Atalay hakkındaki açıklamalarına TİP lideri Baş'tan yanıt gecikmedi. Baş, "Hüküm varsa nasıl aday olabildi ve seçildi?" diye sordu.

Artı Gerçek - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Gezi Davası’ndan tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesine ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un “Gezi davası anayasal düzenle alakalı bir konu. Anayasanın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Baş, "Hüküm varsa nasıl aday olabildi ve seçildi? Milletvekili değilse şu anda yapılan seçimde nasıl TBMM Başkanlığı’na aday olabiliyor?” diye sordu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugün TBMM’deki yemin töreninin ardından Atalay’ın tutukluluk durumu ile ilgili soru üzerine “Yargı süreci devam ediyor. TBMM Başkanlığı’na başvurular var. Bu başvurular neticesinde elbette ki o yargı süreciyle ilgili Meclis Başkanlığı gelen cevaplara göre hareket edecektir. Yargıtay’da şu anda hükümlü olarak dosyası devam ediyor ve hüküm verilmiş. Yargıtay’dan gelecek cevaba göre Meclis Başkanlığı hareket edecektir. Biliyorsunuz Gezi davası anayasal düzenle alakalı bir konu anayasanın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan. Tabii ki bunun takdiri Meclis Başkanlığımız ile Yargıtay arasındaki yazışma sonrasında ortaya çıkacak hususlar” açıklamasını yaptı.

Bakan Tunç’a sosyal medya hesabı üzerinden yanıt veren TİP Genel Başkanı Erkan Baş, şu açıklamayı yaptı:

“1- Kesinleşmiş hüküm yok, dosya Yargıtay’da.

2- Kesin hüküm olmadığına göre Anayasa 14 kapsamında olduğuna kim, nasıl karar veriyor?

3- Hüküm varsa nasıl aday olabildi ve seçildi?

4- Milletvekili değilse şu anda yapılan seçimde nasıl TBMM Başkanlığı’na aday olabiliyor?”

'BAKAN, YARGILAMAYI KENDİ KAFASINDA BİTİRMİŞ'

TİP avukatı Özgür Urfa da Can Atalay hakkında kesinleşmiş hüküm olmadığı halde Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamayı “yargıya talimat” olarak nitelendirdi.

Av. Urfa’nın sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle:

“Adalet Bakanı, temyiz aşamasında olan ve henüz kesinleşmemiş bir davada yargılanan Can Atalay için ‘hükümlü’ ibaresi kullanarak yargılamayı kendi kafasında bitirmiş ve mahkeme yerine geçerek karar vermiş.

Bakanın bu beyanı yargıya verilmiş açık bir talimat değilse nedir?”

Öne Çıkanlar