Eski AKP milletvekili Turhan Çömez, İYİ Parti'ye katıldı

Eski AKP milletvekili Turhan Çömez, İYİ Parti'ye katıldı
2008'de AKP'den ihraç edilen, Ergenekon davasında aldığı beraat sonrasında uzun yıllar yaşadığı İngiltere'den dönen eski Balıkesir milletvekili Turan Çömez İYİ Parti'ye geçti. Çömez'e rozetini Meral Akşener taktı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın eski doktoru ve 22. Dönem AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, İyi Parti’ye katıldı. Çömez'e rozetini grup toplantısının açılışında İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener taktı.

Rozet takılmasının ardından kısa bir konuşma yapan Çömez, AKP'den ayrıldığı dönemde yayınladığı mektuba atıf yaptı ve mektubun sonunda yer alan "Benim yaşadıklarımı yaşasaydınız, bildiklerimi bilseydiniz, gördüklerimi görseydiniz siz de aynısını yapardınız, her vatansever aynısını yapardı." satırlarını hatırlattı.

Türkiye'den ayrıldıktan sonra zorlu bir sürgün dönemi geçirdiğini belirten Çömez, sözlerini "Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracak, bu aziz millete hak ettiği refahı, huzuru, güveni yaşatacak olan bu muhteşem kadro ve lideriyle omuz omuza mücadele etmekten onur duyacağım. Güveniniz, dostluğunuz ve nazik davetiniz için teşekkür ediyorum." diyerek bitirdi.

AKP'DEN İHRAÇ EDİLMİŞTİ

AKP'nin kuruluşunda Genel başkan Özel Kalem Müdürü ve Genel Başkan Danışmanı görevlerini yapan Çömez, 2002 seçimlerinde Balıkesir milletvekili seçildi. Parti içinde eleştirilerde bulunan Çömez, dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yönelttiği eleştiriler ve Tayyip Erdoğan'a yakın Atasay Kuyumculuk'un sahibi Cihan Kamer'e değerli taşlarda vergi sıfırlanması ile ilgili soruları gündeme taşıması sonrasında disiplin kuruluna verildi. 8 Nisan 2008'de 'partiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle' AKP'den ihraç edildi.

1 Temmuz 2008'de de Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarıldı. Ancak dil eğitimi aldığı için İngiltere'ye gittiği için yakalanamadı. Burada hekimlik mesleğini sürdüren Çömez'e 2011 yılında 5 yıllık iltica statüsü verildi. 2011 yılında 5 yıllık iltica statüsü verildi.

2019'da Ergenekon davasında beraat etmesinin ardından Türkiye'ye döndü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar