Eski YSK Başkanı Tufan Algan: Erdoğan üçüncü defa aday olamaz

Eski YSK Başkanı Tufan Algan: Erdoğan üçüncü defa aday olamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Eski YSK Başkanı Tufan Algan, Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olması için erken seçim kararını Meclis'in alması gerektiğini söyledi. Algan, "Üçüncü defa aday olamayacağını düşünüyorum" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3'üncü kez aday olup olamayacağı tartışılmaya devam ediyor. Eski Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığına ilişkin olarak, "Tecrübelerime dayanarak sizin söylediklerinizle ilişkilendirdiğimde üçüncü defa aday olamayacağını düşünüyorum" dedi.

Erdoğan'ın üçüncü kez aday olmasına yönelik itirazlar sürerken eski Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, Yeniçağ yazarı Orhan Uğurluoğlu'na yaptığı değerlendirmede 3 Kasım 2002'de yapılan bir oylamayı hatırlattı.

Algan, Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu'na konuştu. Uğuroğlu'nun, "2014 ve 2018'de iki kez seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3'üncü defa aday olup olamayacağı konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Algan şu yanıtı verdi:

'BÖYLE YORUMA MUHTAÇ OLMAYAN AÇIK MADDELERDE YORUM YAPILAMAZ'

"Erdoğan'ın üçüncü defa aday olamayacağı konusunu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da daha önce dile getirmişti. Tecrübelerime dayanarak sizin söylediklerinizle ilişkilendirdiğimde üçüncü defa aday olamayacağını düşünüyorum.

Ancak Meclis erken seçim yapar aday olması için. 3 Kasım 2002 seçimlerinde de Tayyip Bey milletvekili olabilir mi olamaz mı tartışması vardı.

2839 sayılı milletvekili seçimi kanununun 11'inci maddesi, Türk Ceza Yasasının 312'nci maddesinden mahkûm olanların milletvekili seçilemeyeceğini söylüyor. O zaman Tayyip Bey kendisini İstanbul birinci bölge birinci seçim çevresinden ilk sırada aday gösterdi. Bu şekilde geçici milletvekili listesinde yer aldı. O zaman seçime girebilir mi giremez mi konusu sorun oldu. Kuruldaki oylamada 3 girer, 3 giremez oyu geldi. 7 asil üye olmamız hasebiyle son oy benimdi. Ben de giremez deyince 3 Kasım 2002'de seçime giremedi. Böyle yoruma muhtaç olmayan açık maddelerde yorum yapılamaz.

'YSK HUKUKU KABUL EDERDİ'

Tayyip Bey'in Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nden aldığı cezada Türk Ceza Kanunun un 312'nci maddesiydi. Bunu inkâr etmek görevi kötüye kullanmak demektir.

İktidar ve muhalefet o zaman 'seçime girer' oyu verenler hakkında herhangi bir işleme gitmedi. 3 Kasım 2002'de 'seçime girer' diyenler hakkında suç duyurusunda bulunsalardı veya savcılık resen hareket etseydi bugün kimse farklı düşünemezdi. YSK hukuku kabul ederdi."

ERDOĞAN'IN ÜÇÜNCÜ KEZ ADAYLIĞI TARTIŞMASI

Anayasa'nın 101. maddesine göre, bir kişi en fazla iki dönem cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Muhalefet, Erdoğan'ın 2014 ve 2018'de cumhurbaşkanı seçildiği için yeniden aday olamayacağını belirtiyor.

İktidar cephesi ise "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine" göre 2018'de ilk kez cumhurbaşkanı seçildiği için Erdoğan'ın yeniden aday olmasının önünde bir engel olmadığını iddia ediyor.

‘HİÇBİR ENGEL YOK’

AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç ise “Cumhurbaşkanımız, 2017 Anayasa değişikliği sonrası 2018'de birinci dönemine başladı, 14 Mayıs seçimleri ikinci dönemi olacak.” demişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise bir gün sonra “Cumhurbaşkanımızın yeniden adaylığı önünde hiçbir engel yoktur. Bu esasında bir tartışma konusu bile değildir. Bunun tartışma konusu yapıldığı zemin hukuk değil, geçmişte gördüğümüz gibi hukuksuz yollarla siyasete yön verme arayışlarıdır” değerlendirmesini yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar