Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye'ye güvence verebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye'ye güvence verebiliriz
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliğine onay vermemesini değerlendiren Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto "Türkiye'ye güvence verebiliriz" dedi.

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine "evet" diyeceğine inandığını söyleyen Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, "Türkiye'ye kesinlikle böyle bir güvenceyi verebiliriz. PKK Avrupa'da bir terör örgütü olarak tanınmıştır ve bizim de Finlandiya topraklarında terör eylemi hazırlığında olmaması için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir" dedi.

Euronews'de yer alan habere göre Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, hedefe ulaşılacağına inandığını belirterek bununla birlikte hızlı bir çözüm beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

'SON TARİH NATO ZİRVESİ'

Finlandiya'da Yle Uutiset haber kanalına mülakat veren Haavisto, "Birkaç gün önce bu konunun günlerce tartışılacağını söylemiştim. Şimdiyse haftalarca tartışılacağını söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.
Haavisto, müzakerelerin çözüme ulaşması için son tarih olarak Madrid'de NATO zirvesinin düzenleneceği Haziran sonunu gösterdi.

Dışişleri Bakanı Haavisto, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde Finlandiya'nın terörle mücadele iradesini gösterdiğini belirtti.

Haavisto, "Türkiye'ye kesinlikle böyle bir güvenceyi verebiliriz. PKK Avrupa'da bir terör örgütü olarak tanınmıştır ve bizim de Finlandiya topraklarında terör eylemi hazırlığında olmaması için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir" dedi.

İADEYE ONAY VERMEDİ

Haavisto bununla birlikte, Finlandiya'nın PKK üyelerini veya kişileri örgütle bağlantılı oldukları iddiasıyla Türkiye'ye iade edemeyeceğini söyledi ve şöyle devam etti: "Hukukun üstünlüğü ilkesini netleştirmekte fayda var. Siyasi kararlar, yargı sisteminin işleyişini etkilememeli."

Türkiye'ye yönelik genel bir silah ambargosu olmadığını belirten Dışişleri Bakanı, ambargonun vaka bazında uygulandığını belirtti ve "Silahlarımızın bilgimiz dışında herhangi bir savaşın parçası olmaması önemli" dedi.

NATO üyeliği sürecinde İsveç ile kol kola ilerleyeceklerini ifade eden Haavisto, Türkiye açısından İsveç ve Finlandiya arasındaki farkın İsveç parlamentosunda Kürt milletvekillerinin varlığı olabileceğini söyledi. Haavisto, "Kürt olmanız PKK'yı desteklediğiniz ve onlar için çalıştığınız anlamına gelmiyor" şeklinde konuştu.

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Direktörü (EDAM) Sinan Ülgen ise Türkiye açısından asıl sorunun Finlandiya değil İsveç olduğunu söyledi.

Öne Çıkanlar