Gazeteci Hasan Cemal Yeşil Sol Parti'den aday adayı oldu

Gazeteci Hasan Cemal Yeşil Sol Parti'den aday adayı oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Hasan Cemal, Emek ve Özgürlük İttifakı protokolünde HDP adına yer alan Yeşil Sol Parti listesinden milletvekili aday adayı olduğunu duyurdu.

Artı Gerçek - 14 Mayıs seçimleri için geri sayım sürerken, partilere aday adaylık başvuruları da devam ediyor. Gazeteci Hasan Cemal de Yeşil ve Sol Gelecek Partisi'nden aday adayı oldu.

Yazarı olduğu T24 sitesinde yer alan habere göre Hasan Cemal’e milletvekili adaylığı teklifini, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan götürdü.

Hasan Cemal de kişisel Twitter hesabından ilgili haberi paylaşarak, adaylığını duyurdu.

HASAN CEMAL KİMDİR?

Hasan Cemal, 1913’teki Bâbıâli baskınından sonra Osmanlı İmparatorluğu’nu yöneten, “İttihat ve Terakki Cemiyeti triumvirası”ndan Bahriye Nazırı Cemal Paşa’nın beş çocuğunun en büyüğü olan Ahmet Cemal ile Ayşe Bozok’un oğlu olarak, 28 Ocak 1944’te İstanbul Kızıltoprak’ta doğdu. 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (Mülkiye) mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1979 - 1981 yılları arasında Cumhuriyet Ankara Temsilciliği yaptı. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesini Genel Yayın Yönetmeni olarak yönetti. Cumhuriyet gazetesi Cemal'in yönetimindeyken 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak "yılın gazetesi" seçildi.

1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. 1998'den 2013'e kadar yaklaşık 15 yıl boyunca Milliyet gazetesinde yazdı. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti köşe yazısı ödüllerini kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2004 yılında da "Araştırma" ödülünü Hasan Cemal'in çalışmalarına verdi.

Harvard Üniversitesi Nieman Gazetecilik Vakfı Louis M. Lyons Gazetecilikte Vicdan ve Dürüstlük Ödülü'nü "hayatı boyunca basın özgürlüğünü savunmak için gösterdiği çaba nedeniyle" 2015 yılında Hasan Cemal'e verdi. Cemal, Türkiye'de bu ödülü alan ilk gazeteci oldu.

28 Şubat 2013'te Milliyet'in manşetinde yayımlanan "İmralı Zabıtları"nın yayınını savunduğu için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın tepkisine hedef oldu. Milliyet yönetimi, "Başbakan'ı ve medya sermayesini sorgulamaktaki ısrarını" gerekçe göstererek yaklaşık 15 yıldır yazdığı gazetedeki köşesini kapattı. Hasan Cemal, Mart 2013’ten beri T24’te yazıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar