Gültekin Uysal, Ali Babacan'ı DP'ye davet etti

Gültekin Uysal, Ali Babacan'ı DP'ye davet etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 10:24
A+ A-
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DP'nin yeni katılımlara açık olduğunu belirterek 'Zaten önümüzdeki süreçte daha fazla birliktelikleri arayacağız.' dedi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, AKP'den istifa eden Ali Babacan'a, DP'ye katılması çağrısında bulundu.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, memleketi Afyonkarahisar'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Ali Babacan'ın AKP'den istifasını değerlendiren Uysal, "Herkesin hür teşebbüsüne göre örgütlenme özgürlüğü var. İktidarın kendi içerisinde yaptığı tartışmalar var. Elbette biz de bunlara kayıtsız değiliz, izliyoruz. Türkiye'nin topyekun demokrasisine de yeni bir derinlik ve boyut katma mecburiyetimiz var. Şahıslar temelinde değil de onu aşan bir şekilde, Türkiye'nin farklı farklı tartışmaları yapması gerektiği inancındayız. O açıdan şahısların özelinde bir değerlendirme yapmak istemem" dedi.

Türkiye'de ortak paydaların daha fazla aranacağı bir dönemin açıldığını aktaran Uysal, "Önümüzdeki süreci, ben çok aktörlü bir dönem olacağı şeklinde değerlendiriyorum. Türkiye'yi, iki kutuplu bir siyasete mahkum edip adeta 'Bir şişeye gaz basarmış' gibi çoğulculuğunu reddedecek sosyolojik bir mantıkla değil, temsiliyetinin önünü açacak siyasal sistem olması gerektiği inancındayız. Başta seçim barajı olmak üzere daraltılmış bölge veya farklı farklı modellerin uygulanması için ekim ayında kanun teklifi vereceğiz" diye konuştu.

'ALİ BABACAN'I DAVET EDİYORUZ'

Bir gazetecinin "Ali Babacan'ı partinize davet eder misiniz" sorusu üzerine Uysal, şunları kaydetti: "Elbette. Biz, Türkiye'de temel değerlerden yoksun bir şekilde siyaset yapmıyoruz. DP'nin çatısı Türkiye'de demokrasinin kurucu kurumu olarak çok münferit bir takım düşüncelere sahip değilse bir insanın elbette kendisini rahatlıkla bulabileceği, ifade edebileceği bir siyasal yapıdır. O açıdan biz, zaten önümüzdeki süreçte daha fazla birliktelikleri arayacağız. Daha farklı birliktelikler arayacağız. Geçmişte tek başına iktidar olmuş ve yüzde 50'nin üzerinde oy almış bir siyasi hafızaya sahibiz." (HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar