Hatimoğulları'ndan Şırnak açıklaması: Bu seçim meşru değildir

Hatimoğulları'ndan Şırnak açıklaması: Bu seçim meşru değildir
Taşımalı oy kullanılan Şırnak'ta DEM Parti'nin oturma eylemi sürüyor. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Hırsızlara asla geçit vermeyeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Görüntülere de yansıyan, 'taşımalı seçmen'e yönelik itirazlara karşın AKP'nin kazandığı ilan edilen Şırnak'ta DEM Parti binası önünde başlatılan oturma eylemi üçüncü gününde sürüyor.

Berivan Kutlu ve Hacı Saltan'ın DEM Parti eşbaşkan adayları olduğu seçimde, AKP adayı Mehmet Yarka'nın 6 bin 541 oy aldığı açıklanmıştı.

Bugün yapılan oturma eylemine DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Parti Şırnak Milletvekilleri Zeki İrmez, Nevroz Uysal Aslan, Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda parti yöneticisi ile üyeleri katıldı.

'GAYRİMEŞRUDUR'

Açıklamada konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Şırnak’ta 31 Mart seçimleri adeta tarihi şöyle yazılacaktır. Şırnak halkının iradesini AKP iktidarı askeriyle polisiyle gasp etmiştir, bu seçimi çalmıştır, gayrimeşrudur. 31 Mart seçimlerinin belgesi tarihe Şırnak açısından böyle geçecektir” dedi.

'ÖMER KEÇECİGİL OKULUNDA 5 BİN 940 ASKER OY KULLANDI'

Şırnak'a çalışmalara geldikleri zaman askerin polisin baskısını gördüklerini anlatan Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Doğrudan seçim çalışmalarına müdahalelerini gördük, ayrıca da partimizin raporlarında tam 32 merkezde bizlerin belediye kazandığı 32 merkeze asker ve polis kaydırdıklarını biliyoruz. Ama Şırnak’takinin benzerini görmedik. Şırnak’ı adeta açık hava karakol haline getirmiş bu iktidar. Şırnak’ta iki yurttaşın biri seçim günü asker ve polisten oluşuyordu.

Bakın elimdeki bir notu sizinle paylaşmak isterim. Tümgeneral Ömer Keçecigil İlköğretimde sadece ve sadece askerler oy kullanmış. 5 bin 940 seçmen. 5 bin 940 erkek. Aileleri burada değil, herhangi bir konutta ikamet etmiyorlar. Ama bunlar sadece bir okulda oy kullanmışlar ve o okuldan AKP’yi çıkarmışlar. Zaten Şırnak’tan aslında bütün seçimlerin antidemokratik uygulamasının resmen tescilini yapan Şırnaklı abimiz, ‘konuş sen nereden geldin’ dediğin zaman aslında bu seçimin fotoğrafını çizmiştir.

'KAYITLARA HIRSIZ BAŞKAN OLARAK GİRDİN'

Bu seçim meşru değildir. Hırsızlıkla bu yönetimi alacağını zanneden, hırsızlıkla Şırnak halkını yönettiğini zanneden, Şırnak sokaklarda onursuzca yürümeyi göze alarak bu görevi kabul eden bu belediye başkanına buradan derhal istifa çağrısı yapıyoruz. Şırnak halkı seni istemiyor. Kayıtlara hırsız başkan olarak girdin. Biz bu seçimleri çalınmış olarak ilan ediyoruz. Biz Beytüşşebap'ta Uludere ve Şırnak’taki belediye başkanlarını hırsız ilan ediyoruz. Gayrimeşru ilan ediyoruz."

YSK'YE ÇAĞRI

“Bizim oylarımızı her yerde çalmaya kalkıştılar. Bakın Bitlis’te, aynı şekilde itirazlarımızı raddeden YSK, birçok yerde itirazlarımızı reddeden YSK şimdi de Şırnak’la ilgili konuyu görüşecek. Biz buradan çağrımızı yineliyoruz. YSK, sen AKP’nin koltuk değneği olmaktan vazgeç. Bugün Türkiye’de artık AKP iktidarının istediği gibi borusunun ötmeyeceği bir yeni siyasi harita oluşmuştur. Bu siyasi haritaya bakarak 3-5 seneyi düşünmek zorundasınız. Asli görevini yerine getir YSK. Senin görevin AKP’nin çıkarlarını korumak değil. Senin görevin AKP’nin ve iktidarın hırsızlarını korumak değil.

Senin görevin erken dönemde Türkiye'de elde edilmiş hak olan seçme ve seçilme hakkını korumaktır. Yurttaşın seçme ve seçilme hakkını korumaktır. Şırnaklının Uluderelinin Bitlislinin Beytüşşebapların herkesin hakkını korumaktır senin görevin. Ve seni bu görevi yerine getirmeye davet ediyoruz. Bu görevi yerine getirmezse YSK, o da bu iktidar gibi tarihin çöp sepetine atılacaktır. Ve tarihin çöp sepeti YSK’yı da tıpkı AKP - MHP iktidarı gibi hırsızlardan oluşmuş olan bir birim olarak anmaya devam edecektir." (MA)

Öne Çıkanlar