HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren: Partimizle ilgili karar seçime bir gün kala da karar verilebilir

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren: Partimizle ilgili karar seçime bir gün kala da karar verilebilir
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davasında sözlü savunmayı ertelemesinin belirsizliği artırdığını söyledi. Eren, "14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz" dedi.

HDP'li Serhat Eren, AYM'nin kararını değerlendirdi: 'Seçime bir gün kala da karar verilebilir'

Artı Gerçek - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’ye karşı açılan kapatma davasında sözlü savunma tarihini ertelemesi ve Hazine yardımının yapıldığı banka hesaplarına koyulan blokeyi kaldırması hakkında "14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz" dedi. Eren, "AYM, sözlü savunmayı 14 Mayıs’tan önceki bir tarihe bırakmakla hükümete bizle ve seçimle ilgili müdahale etme, seçimi biçimlendirme olanağını tanımış oldu" ifadelerini kullandı.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Eren, bloke kararının kaldırılmasını olumlu bulduklarını söyledi: “Bloke kararı açısından AYM, daha önce verdiği yanlış kararından döndü, düzeltti. Gerekçeyi ‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bloke koyulması talebinin hukuken mümkün görülmemesi’ şeklinde ifade etti. Kararın düzeltilmesi olumlu” dedi.

'BİR AY SÜRE VERİLMESİNİ HUKUKA UYGUN BULMADIK'

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar'a konuşan Eren, bununla birlikte sözlü savunmanın 11 Nisan’a ertelenmesini hukuka uygun bulmadıklarının ve belirsizliğin sürdüğünün altını çizdi:

"14 Mart ile 11 Nisan arasında herhangi bir fark yok. AYM, sözlü savunmayı 14 Mayıs’tan önceki bir tarihe bırakmakla hükümete bizle ve seçimle ilgili müdahale etme, seçimi biçimlendirme olanağını tanımış oldu. Verilen kararla partimizin seçime girmesinin yolu açılmış gibi bir algı varsa, bu yanlış bir algı. 11 Nisan’da sözlü savunma alınırsa, 3 gün, 1 hafta, 10 gün sonra, yani 14 Mayıs’tan önceki herhangi bir günde karar verebilecek. Bu nedenle AYM’nin sadece 1 ay süre vermesini doğru, hukuka uygun bulmadık. Partimizle ilgili belirsiz süreci ortadan kaldıracak bir karar olmadı. AYM bu belirsiz süreci nihayete erdirmeli."

'SEÇİME SIFIR RİSKLE GİRECEĞİZ'

Altılı Masa'nın masanın cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik görüşme çağrısının ardından gelen iki kararla "HDP’nin seçime kendi başına girmesi için yönlendirme yapıldığı" iddialarına değinen Eren, şu ifadeleri kullandı:

"HDP, AKP’yi de yargıyı da iyi analiz eden, tanıyan bir parti. Milyonda bir ihtimal, risk dahi olsa, HDP bu riski değerlendirir. AYM ya da AKP’nin insafına, merhametine bırakmayız. 14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz. Sıfır riskle değerlendirme yapacağız ve sıfır riskle seçime gireceğiz." (Kaynak)

Öne Çıkanlar