HDP, 4 partinin Gülen talebine neden imza atmadığını açıkladı

HDP, 4 partinin Gülen talebine neden imza atmadığını açıkladı
Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin ortak açıklamasına katılmayan HDP, ortak metinde neden yer almadıklarını açıkladı.

15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulan Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için gerekli adımların atılması konusunda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti ortak bir açıklamayla ABD’ye çağrıda bulunurken HDP bu açıklamaya dahil olmamıştı.

'FETÖ,GÜLEN'İN İADESİNE SIKIŞTIRILAMAYACAK KADAR ÖNEMLİ BİR SORUN'

Açıklamaya katılmamasının nedenlerini anlatmak için resmi internet sitesi ve Twitter hesabından yazılı bir açıklama yayınlayan HDP Genel Merkezi,  "FETÖ/Paralel Yapı ile mücadele, Fethullah Gülen ve diğer mensupların iadesine sıkıştırılamayacak kadar önemli bir sorundur" dedi.

"Elbette bir darbe girişiminde bulunmuş ve bunu yönetmiş olanların evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde yargılanmaları ve bu nedenle iade edilmeleri gerektiği tartışılmaz bir doğrudur. Ancak FETÖ/Paralel Yapı ile mücadele, Fethullah Gülen ve diğer mensupların iadesine sıkıştırılamayacak kadar önemli bir sorundur. Çünkü bu yapı bilindiği gibi devletin birçok kurumunda ve siyaset alanında ayaklarını ve uzantılarını oluşturmuştur.

 

 

'SİYASİ AYAĞININ ORTAYA ÇIKARILMASI İÇİN DEFALARCA ÖNERGE VERDİK'

İktidara geldiği 2002’den 2014 sonuna kadar Cemaate her türlü desteği sunan, bu desteği defalarca en üst düzeydeki temsilcileri tarafından dile getiren AKP iktidarının, bu yapının büyümesindeki sorumluluğunu kabul etmesi ve bu kapsamda adaletin tecellisini sağlaması gerekmektedir.

Parti olarak siyasi ayak ve uzantılarının açığa çıkarılması için 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana TBMM’de defalarca girişimde bulunduk. Bu yapının tüm boyutları ile araştırılması ve özellikle siyasi ayağının ortaya çıkarılması için 5 adet Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi verdik. Verdiğimiz tüm önergeler AKP-MHP ittifakına mensup milletvekilleri tarafından ret edildi. Diğer muhalefet partilerinin aynı yöndeki önergeleri de AKP-MHP ittifakının tutumu nedeniyle akamete uğratıldı.

'AKP-MHP İTTİFAKI TARAFINDAN DOYURUCU HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI'

TBMM’yi bu konuda irade oluşturmaya ve tutum almaya çağıran toplamda 10 adet Meclis araştırması açılmasına dair önerge Meclis belgeleri arasındadır ve güncelliğini korumaktadır. Ne yazık ki, AKP-MHP ittifakının tutumu nedeniyle TBMM iradesi engellenmiştir. Bugüne kadar, söz konusu tutuma ilişkin AKP-MHP ittifakı tarafından doyurucu tek bir açıklama bile yapılmamıştır.

Bu kapsamda parti olarak; FETÖ’nün, başta siyasi ayak olmak üzere karanlıkta kalmış bağlantılarının ortaya çıkarılması için TBMM’de ortak bir araştırma komisyonu kurulmasını tekrar öneriyoruz. AKP-MHP ittifakı bu yapı ile mücadelede tutarlı olmak istiyorsa, bu çağrımıza kulak vermelidir.

Konuyu iadelere sıkıştırmak, AKP-MHP ittifakının siyasi ayağı ortaya çıkarma konusunda üzerine düşen sorumlulukları gözlerden kaçırma amacından başka bir şey değildir. Meclis açıkken verilen tüm önergeleri ret edip, Meclis kapalıyken bu konuda açıklama yapmak siyasi tutarlılık olmadığı gibi, siyasi ayağın ortaya çıkarılması gerekliliğini de örtbas etmekten başka bir anlam taşımamaktadır." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar