HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı

HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası, İskenderun'da Alevi kurumları ve halkla bir araya geldi. Bülbül, memleketi Yezit'in kuşattığını söyleyerek, ‘Ayağa kalkma zamanıdır’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası, 5 Mayıs itibari ile "Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı" kampanyasını başlattı.

HDP, söz konusu çalışmayla birlikte Alevilerin taleplerinin yer aldığı bir de kitapçık hazırladı. Ülkenin dört bir yanına geziler düzenleyen HDP’liler, yurttaşlara kampanyalarını anlatmaya devam ediyor. HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası'nın "Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı" kampanyası kapsamında Hatay'da 3 gün sürecek programın 2’nci gününde de devam etti.

HDP'li vekiller Tülay Hatimoğulları ve Kemal Bülbül, "Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı" kampanyası çalışmaları kapsamında İskenderun'da HDP İlçe Örgütü'nü, Cemevi'ni, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Şubesini ve Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği'nin (AKA-DER) ziyaret etti. Ziyarette milletvekilleri yanı sıra HDP Hatay İl Eşbaşkanları Hülya Ateş ve Kerem Nalbant ile PM üyeleri Mehtap Sert, Zeki Koç eşlik etti.

‘ALEVİLER SİYASET YAPIN, ALEVİLER, AYAĞA KALKIN’

Ziyaretlerde Hatimoğulları, "Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı" kampanyasına dair bilgiler paylaşarak, AKP'nin Alevilere dönük politikalarını eleştirdi. HDP'li Bülbül, HDP'nin kapısının Alevilere açık olduğunu vurgulayarak, "Aleviler siyaset yapın, Aleviler, ayağa kalkın. Memleketi Yezit kuşattı. Aklımıza, emeğimize, varlığımıza, toprağımıza, doğamıza, çiçeğimize, ağacığımıza, böceğimize, hakikate Yezit tecavüz etti. Ayağa kalkma zamanıdır. Her yerde siyaset yapma zamanıdır" dedi.

AKP'nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yürüttüğü politikalara, "Muaviye soylu inanç" dediklerini aktaran Bülbül, "Muaviye soylu inancı herkese egemen kılıp, buradan bir ticaret, siyaset ve ahlak devşirmeye çalışanlar, asılda Alevilerde dahil olmak üzere Türkiye'deki yoksulların, kadınların, kimsesizleri tahakküm altına alıp, susturmak istiyorlar" diye konuştu. HDP'liler daha sonra Buluttepe Mahallesi'nde halk bir araya gelerek, 3 günlük Hatay programını tamamlayacak.

Öne Çıkanlar