HDP’li Encü tahliye oldu

HDP’li Encü tahliye oldu
Encü’den ilk yorum: Bu tahliyeye sevinecek değiliz. Bu saçmalığın bir an önce son bulup tüm arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasını talep...

Encü’den ilk yorum: Bu tahliyeye sevinecek değiliz. Bu saçmalığın bir an önce son bulup tüm arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz.

İSTANBUL – HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi.

HDP Milletvekili Hüda Kaya'nın da aralarında olduğu bir heyet, Encü'yü Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi önünde çiçeklerle karşıladı.

Cezaevi önünde kısa bir açıklama yapan Encü, içerde hala başka arkadaşlarının olmasından kaynakları tahliyelere sevinemediklerini belirtti.

BU KARARA SEVİNECEK DEĞİLİZ

Encü, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bu tahliyeye sevinecek değiliz iki eş başkanımızın hala içeride olması, diğer arkadaşlarımızın rehin tutulması, 70’e yakın belediye başkanının, parti yöneticilerinin, il başkanlarımızın siyasi kararla içeride olması aslında Türkiye’deki hukuk sisteminin iktidara ne kadar bağımlı olduğunu, nasıl bir siyasi kararla tutuklandığımızın göstergesidir.

Hele referandum sürecinde bizleri çalışamaz hale getirmek istemeleri, halkımıza baskılarla, tutuklamalarla referandumda ‘Evet’i çıkarmak istemelerinin açık bir göstergesi. Bu saçmalığın bir an önce son bulup tüm arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasını, ülkenin barış huzur içerisinde, gelecekte bütün etnik yapıların bir arada yaşamasını talep ediyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz."

‘SİYASİ KARARLA BURADAYIZ'

"Siyasi bir kararla buradayız. Dosyalarımız incelerinse sırf halkımızın yanında bulunduğumuzdan kaynaklı rehin tutulduk. Kimseden korktuğumuz yok, bu ülkenin bir an önce huzura kavuşmasını istiyoruz. Bir an önce bu saçmalıklar bitirilir umarım. Özellikle cezaevindeki süreçte bizleri yalnız bırakmayan Kürdistan’dan, Türkiye’den, Avrupa’dan bize dayanışma mesajı gönderen herkese teşekkür ediyoruz. Bizi sahiplenen halkımıza, sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onların direnişi cezaevinde direnişimiz oldu.’

‘HAYIR'LI BİR KARAR

Encü'nün ardından konuşan HDP'li vekil Hüda Kaya ise tahliyeyi "Hayırlı" bir gelişme olarak niteledi. Kaya, "Bu hayırlı gelişmelerin artmasını bekliyoruz ve umuyoruz. Ülkemizin bunun gibi demokratik ve özgürlükçü ve gelişmelere ihtiyacı var. Şu an onlarca milletvekili arkadaşımız ve eş başkanlarımız hala duvarların arkasında tutuluyor. Bu insanlar tutsak durumda hakikatin yerini bulacağı umudunu tazeliyoruz" dedi.

Encü ve beraberindekiler yapılan konuşmaların ardından cezaevi önünden ayrıldı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da tutuklanarak cezaevine konulan ve hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Encü'nün tahliyesine karar verilmişti.

Öne Çıkanlar