HEDEP'ten Meclis'e 'kayyım yolsuzlukları araştırılsın' önergesi

HEDEP'ten Meclis'e 'kayyım yolsuzlukları araştırılsın' önergesi
HEDEP, kayyım yönetimindeki Suruç Belediyesi’nde yolsuzluk ve usulsüzlüklerin incelenmesi için Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. Önergede kayyım atandıktan belediyede tüm yaşananlar anlatıldı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Urfa milletvekilleri Mithat Sancar, Ömer Öcalan, Dilan Kunt Ayan ve Ferit Şenyaşar, 16 Kasım 2019’da kayyım atanan Suruç Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlüklerin incelenmesi talebiyle Araştırma Komisyonu kurulmasını için Meclis Başkanlığı’na önerge sundu.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki birçok belediyeye iktidarın hazırladığı iddianamelerle kayyım atandığı belirtilen önergede, “Halk iradesini gasp edildiği belediyelerden biri olan Suruç Belediyesinde de benzer süreç işlemiş ve halen işlemeye devam etmektedir. Bu bağlamda; Suruç Belediyesinde kayyım dönemlerinde borçlanma, bütçe kullanımı, gayrı menkul satım ve kiralama işlerindeki usulsüzlüklerin incelenerek bahse konu olan tüm yolsuzlukların ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince bir meclis araştırması açılması için gereğinin yapılmasını arz ederiz” denildi.

Önergenin gerekçesinde yüzde 59.36 oy alarak Suruç Belediye Eşbaşkanı seçilen Hatice Çevik’in yerine 16 Kasım 2019’da kayyım atandığı hatırlatılarak, Çevik’in tüm suçlamalardan beraat etmesine rağmen göreve iade edilmediği kaydedildi. Kayyım atanması sonrasında 22 meclis üyesinin görevden alındığı belirtilen önergede, “Meclis lağvedilerek 3 kişilik atanmış memur kadrosuyla yönetilmeye çalışılmıştır. 18 Mart 2023’te Suruç Kayyımı Kenan Aktaş görevden alınarak, Batman Vali Yardımcısı İbrahim Güneş, ‘kayyıma kayyım’ olarak atanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Önergenin devamında kayyım atandıktan sonra belediyeye yaşananlar şöyle sıralandı:

MÜLKLER BEDELSİZ TAHSİS EDİLDİ

  • "Suruç Sarayaltı Aydın Mahallesi’nde bulunan taşınmaz bina Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 25 yıllığına, Suruç Aligör Mahallesi’nde bulunan eski belediye hizmet binası taşınmaz Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 25 yıllığına, Suruç-Sarayaltı Aydın Mahallesi’ndeki taşınmaz İlçe Müftülüğüne 25 yıllığına, Suruç-Yıldırım Mahallesinde bulunan taşınmaz İlçe Tarım Müdürlüğü’ne 25 yıllığına, Suruç-Sarayaltı Dinlence Mahallesinde bulunan taşınmaz Maliye Hazinesine Kaymakamlık ve Emniyet Kompleksi olarak kullanılmak üzere bedelsiz olarak, Suruç Belediyesi’ne ait 30 dönümlük buğday pazarı olarak bilinen taşınmaz Adliye Binası Emniyet ve Kaymakamlık yapılmak üzere devlet kurumlarına, Suruç-Mürşitpınar Yolundaki 112 NO’lu ada, 116 NO’lu parseldeki 3 dönümlük arazi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne, Suruç Belediyesi’ne ait 1 adet binek araç ve beyaz saray İlçe Emniyet Müdürlüğüne, tahsis edilmiştir.
  • HDP Belediyesi döneminde; ilçe trafiğini aksatması, yaya geçişini zorlaştırması, önü kapatılan işyerlerinin tekrar faaliyete geçirilebilmesi ve tekrar çevre düzenlemesi yapılacak olması nedeniyle Suruç Belediyesi’nin etrafındaki beton bariyerlerin kaldırılmasına belediye meclisinde oy birliği ile karar verilmiş, 4 yıldan uzun zaman geçmesine rağmen beton bariyerler kaldırılmamıştır.
  • Suruç merkez Ziyaret-Küçükköprü, Yukarioylum, Göleç, Kubat, Deniz; Ziyaret-Özlüce, Mollahamza, Cengelli, Usik, Mertismail, Gökhan, Yedikardesler, Yesiltepe, Asme, Ogan ve birçok köyün ortak kullandığı Ziyaret-Suruç yolunun tamamı yıpranmış, devasa çukurlar oluşmuş ve bu yollarda ulaşım neredeyse imkânsız hale gelmiştir.
  • Suruç merkezde Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken Nizar yolu, Ziyaret yolu, Remen yolu, Mürşitpınar yolu, Aligör-Suruç arası (Prestij caddesi) gibi yollar altyapı için kazılmış sonrasında parke taşı döşeme ve asfalt çalışması yapılmamıştır.

İŞ YERLERİ YIKILDI

Suruç ilçe merkezinde bulunan oto galericiler sitesinde bulunan 40-45 civarında işyeri ruhsat olmadığı gerekçesiyle yıkılmış, esnafın mağduriyeti basına da yansımıştır.

HDP Belediyesi döneminde encümenlerin ortak imzası ile yapılmasına rağmen belediye garajının girişindeki işyeri gerekçesiz yıkılmış. HDP Belediye Eşbaşkanlarına soruşturma açılmıştır.

YOLSUZLUKLAR ORTAYA ÇIKARILMALI

Tüm bu süreçler düşünüldüğünde; Suruç Belediyesinde kayyım dönemlerinde borçlanma, bütçe kullanımı, gayrı menkul satım ve kiralama işlerindeki usulsüzlüklerin incelenerek bahse konu olan tüm yolsuzlukların ortaya çıkarılması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir.” (MA)

Öne Çıkanlar