CHP'li Tuncay Özkan: Her ay bir kilo löp eti vatandaşlarımıza bedava verelim

CHP'li Tuncay Özkan: Her ay bir kilo löp eti vatandaşlarımıza bedava verelim
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda; “Bütçeyi dün Sayın Canikli ‘Löp et’ bütçesi olarak değerlendirdi. Gelin bütçeye ödenek koyalım, her ay bir kilo löp eti vatandaşlarımıza biz bedava verelim" dedi.

Artı Gerçek - TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Meclis Genel Kurulu’nda şunları söyledi:

"Bütçeyi çocuklar için, bütçeli yoksullar için yapmıyorsak, bütçeyi halk için yapmıyorsak ne için yapabiliriz? Bütçeyi beşli çetelere ya da hep kazananlara dönük bir gelir kapısı olarak görüyorsak, o zaman varlığımız nasıl devam ettireceğiz?

Bu bütçede sizden ricam... Hep beraber biraz önce sergilediğimiz örneği gerçekleştirip, devlet okullarında okula aç giden çocukların karnının doyması için bir ödenekle, devlet okullarında aç çocuklara bir öğlen yemeği verebilir miyiz? Bir sabah kahvaltısı verebilir miyiz? Partiler üstü bakalım. Ben grup başkanvekilime sordum, grup başkanvekilim dedi ki ‘Evet arkadaşlar getirsin biz destekleyeceğiz.’

Sağlık Bakanlığı’nın program uygulama bütçesinde var. Uygulamaya koyamıyoruz. Peki ilkokul çocuklarının aç okula gitmesini, başlarının ağrımasını, kusmalarını nasıl engelleyeceğiz? Gelin hep birlikte böyle bir önerge getirin, biz getirmeyelim siz getirin, biz bunu destekleyeceğiz. Devlet okullarında sabah kahvaltı verelim. Bir meyve suyu, bir kek verelim. Öğlen ekmek arası, bir sandviç verelim. Size teklif olarak getiriyoruz. O zaman bütçe yapma yetkisini kullandığımızı hissederiz.

Bütçeyi dün Sayın Canikli, ‘Löp et’ bütçesi olarak değerlendirdi. Bu bütçe insanların löp et yiyebildiği… Kahramanmaraş’ta değil mi, kasaplar operasyonu düzenlenmiş. Löp et bütçesini insanlarımızın gerçekten et yiyebileceği bütçe haline gelebilmesi için sizden ricam şudur, eti veya diğer giderleri bu bütçe içerisinde bir yurttaşlık hakkı olarak görelim. Gelin bütçeye ödenek koyalım, siz getirin sayın grup başkanvekili öneriyi de her ay bir kilo löp eti vatandaşlarımıza biz bedava verelim. Bu öneriyi getirin lütfen. Vatandaşlarımız löp et yiyebilsinler ya da Sayın Canikli’nin hangi kasaptan o eti aldığını vatandaşlarımıza açıklamasını rica ediyorum. Ama eğer siz bize bu löp et ile ilgili olarak her ay vatandaşlarımızın bir kez, bir kilo löp et yiyebilecekleri bir ödeneği bütçeye koyarsanız, size teşekkürlerimi sunacağım.

Tam 101 yıl önce, Cumhuriyet tarihi açısından söylüyorum: 101 yıl önce, 28 Şubat 1921’de ilk bütçemizi yaptık. Kuvayı Milliye’nin aldığı bağışlarla, topladığı yardımların nereye gittiğini vatandaşa, millete anlatma arzusu ve isteğiydi. Bugün bütçemizde böyle bir istek yok. En çok üzüldüğüm şey, bu bütçenin hangi harcamayı nereye yapabildiğini gösterememesidir.”

Özkan, Sayıştay Başkanı’na “bütçenin ancak yüzde 5’ini mi denetleyebiliyorsunuz” diye sordu. Sayıştay Başkanı Metin Yener, “Genel bütçenin hepsini” yanıtını verdi. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayıştay Başkanımız, Sayın Bakanlardan aldığı telefonları, ‘görme’ telefonlarını söylerse, burada başka bir bütçenin hazırlıkta olduğunu ben de söyleyebilirim. Sayıştay Başkanımız ile ilgili şunu söylemek istiyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun… Bu Sayıştay anlayışından kurtulduğumuz gün bütçeyi kurtardığımız gündür. Hiç para pul konuşmadık, farkında mısınız? Yok çünkü, yok hükmündedir. Geçen yıl bir şey söylemiştim, Maliye’den arkadaşlar oturuyordu. Çürüyen her şey, düşer. Bu bütçe orta vadeli planla kıyasladığınızda çürüdüğü için düşmüştür. Çürük bir bütçenin millete de devlete de memlekete de bir hayrı yoktur. Önümüzdeki yıl bütçeyi yapmak üzere hazırlık yapıyoruz arkadaşlar. Eğer çocuklar için önerge gelmezse biz çocuklarımıza sabah kahvaltısı, öğlen yemeği vereceğiz. Adalet Bakanlığı’nda düzenleme olmazsa düşmüş olan insanların elinden biz tutacağız.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar