Hukukçu Çalıkuşu'ndan Erdoğan'a 'hakem' eleştirisi: Hakem kuralları uygular, hukuk devletinde kural anayasadır

Hukukçu Çalıkuşu'ndan Erdoğan'a 'hakem' eleştirisi: Hakem kuralları uygular, hukuk devletinde kural anayasadır
Yayınlanma:
A+ A-
Hukukçu Figen Çalıkuşu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yargıtay ve AYM krizinde "Biz, tartışmada taraf değil hakem konumundayız" sözlerini eleştirdi. Çalıkuşu, "Tamam, kabul ama hakem kuralları uygular. Hukuk devletinde kural anayasadır" dedi.

Artı Gerçek - Avukat Figen Çalıkuşu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ile ilgili “Biz, tartışmada taraf değil, hakem konumundayız” diyen ve aynı konuşma içerisinde "Gerekirse Anayasa değişikliği yaparız" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

'AYM KARARINI YOK SAYMAK ANAYASAL SUÇTUR'

Çalıkuşu, "Ülkenin ve insanların huzuru için hakem olarak anayasayı uygulayın" diyerek Erdoğan’a çağrıda bulundu. Çalıkuşu, "Madem hakemsiniz; AYM kararını yok saymak anayasal suçtur, mevcut Anayasa'nın açık emrine karşı gelmektir. Oyunun kuralına uymayana hakem kırmızı kart gösterir" dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATMA ÇAĞRISI

Çalıkuşu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, HSK Kanunu’na göre İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında soruşturma başlatmaya ve soruşturma başladığında 87. maddeye göre görev yerlerini değiştirmeye çağırdı.

'ÜLKENİN ÇALKALANMASINA İZİN VERMEYİN'

"Tamam, kabul ama hakem kuralları uygular. Hukuk devletinde kural anayasadır" değerlendirmesinde bulunan Çalıkuşu, "Yeni bir heyet oluşur ve AYM kararı uygulanır. Hakem de kuralı uygulamış olur. Kuralsız bir ülke haline gelip de ülkenin çalkalanmasına izin vermeyin" dedi. (ANKA)

Öne Çıkanlar