İddia: Erdoğan, AYM'nin HDP kararı sonrası bazı üyeleri aradı, hesap sordu

İddia: Erdoğan, AYM'nin HDP kararı sonrası bazı üyeleri aradı, hesap sordu
AYM’nin, HDP’nin Hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması kararını kaldırmasının ardından Erdoğan’ın bazı AYM üyelerini arayıp, ‘Siz nasıl tedbirin kaldırılması yönünde oy verirsiniz?’ dediği öne sürüldü.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemli davada, partinin Hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması kararını kaldırdı. Karar oy çokluğuyla alındı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AYM’nin HDP kararı ardından bazı AYM üyelerini telefonla aradığı öne sürüldü. Erdoğan’ın tedbir kaldırılsın yönünde oy kullanan üyelere, “Siz nasıl tedbirin kaldırılması yönünde oy verirsiniz?” diyerek ‘hesap’ sorduğu belirtildi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aradığı bir AYM üyesi yaşananları anlattı. AYM üyesi, “Kendisine sadece verdiğim kararı hukuki yönüyle değerlendirdim. Hiçbir yasal düzenleme bulunmuyor tedbire ilişkin. Ne Anayasa’da ne de yasada. Kendisine bunu söyledim. Bunun dışında konuşma özel yani netice itibari ile” dedi.

‘TEDBİRİN KALDIRILMASI YÖNÜNDEKİ KARARDA BİZ HUKUKA BAĞLIYIZ’

“Cumhurbaşkanı bu kararın hukuki olmadığı yönünde konuştu” diyen AYM üyesi, şunları söyledi:

“Bizim verdiğimiz tedbirin kaldırılması yönündeki kararda biz hukuka bağlıyız. Peki o zaman diyeceksiniz niye daha önce tedbir verdiniz, sonra neden fikir değiştirdiniz? İlk tedbirde Yargıtay Başsavcılığı o kadar ciddi iddialarla geldi ki bize, tabii o iddialar karşısında tedbir vermemek gibi bir alternatifimiz yoktu.

Yine de vermeyen arkadaşların argümanları güçlüydü. Ama benim açımdan hazine yardımının doğrudan terör örgütüne aktarıldığına dair bir iddia karşısında şahsen tedbirden başka bir yol bulamadım. Fakat sonra gelen belgelerde gördük ki 2017-2018 ve daha sonraki yıllarda olmak üzere terör örgütüne fiili bir aktarım söz konusu değil. Firmalara ödemeler, şunlar bunlar var. Doğrudan terör örgütüne para aktarıldığı yönünde ben de bir kanaat oluşmadığı için fikrimi değiştirdim.”

‘BİR YASAL DÜZENLEME YAPMIYORLAR’

AYM üyesi, “Anayasa ya da yasa koyucu herhangi bir siyasi partiye dava açıldığında ya da bu dava için nihai bir karar verilene kadar hazine yardımı yapılmamasına yönelik tedbir konulması yönünde hüküm koyabilirdi. Buna yönelik bir yasal düzenleme yapmıyorlar, sonra siyasi handikaplarını dile getiriyorlar” ifadelerini kullandı.(Kaynak)

Öne Çıkanlar