İddia: İsveç'in NATO üyeliğine 'AB montajının' arkasında Kalın ve Fidan var

İddia: İsveç'in NATO üyeliğine 'AB montajının' arkasında Kalın ve Fidan var
Gazeteci Nuray Babacan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsveç'in NATO üyeliğini Türkiye'nin AB üyeliği ile ilişkilendirmesinin arka planını yazdı. Buna göre, bu açıklamanın arkasında bu Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın var.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İsveç'in NATO üyeliğine onay verilmesini dün Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine bağladığı açıklamasının arkasında, yeni kabinede Dışişleri Bakanı olan Hakan Fidan ile yeni MİT Müsteşarı İbrahim Kalın'ın bulunduğu ileri sürüldü. İddiaya göre ikili, AB Reform Grubu'nun 2019’da kesilen toplantılarına geri dönülmesi ve bu durumun ekonomik katkıları konusunda Erdoğan'ı 'ikna turlarına' iki hafta önce başladı.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, edindiği kulis bilgilerini aktardığı yazısında, "Birçok kişi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin AB süreciyle ilgili başlığın girmesine şaşırdı" ifadelerini kullanarak, "Normalde İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye’yi ikna turları çerçevesinde yapılan bu görüşmeye AB montajı yapılmasının iki hafta geriden başlayan bir hikayesi var" dedi.

'İKNA TURLARINA BAŞLADILAR'

Babacan, "Bundan iki hafta önce, yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve yeni MİT Müsteşarı İbrahim Kalın, İstanbul Galataport’ta sahil yürüyüşü yapıp “birlikte çok iyi çalışıyoruz” pozunu verdikten sonra, AB konusunda “bekletilen” adımların atılması ve vize muafiyeti talebiyle AB’nin kapısını gidilmesi konusunda Cumhurbaşkanı’nı ikna turlarına başladılar. Amaç, AB Reform Grubunun 2019’da kesilen toplantılarına geri dönmekti" diye yazdı.

'EKONOMİK KATKILARI DÜŞÜNÜLDÜ'

"Böyle bir adımın dünyaya vereceği mesajın, ekonomik katkılarının olabileceği, batılı yabancı yatırımcı açısından ‘terkedilen ülke’ konumundan çıkılabileceğine dair değerlendirmeler yapıldı" bilgisini aktaran Babacan, şöyle devam etti:

'ABD İLE İLİŞKİLER DE GÖZETİLDİ'

"Aynı zamanda ABD ile donmuş ilişkilerinin kapısını aralayacağı umut edildi. Tabii gelmesi olası parasal desteğe olan ihtiyaçtan hiç söz etmiyorum. Halen ABD’de olan bazı AKP’lilerin sürece katkısı da hesaba katılmalı. İşte Biden görüşmesine beklenmedik şekilde giren AB başlığının böyle bir başlangıç hikayesi var.

Dün öğleden beri art arda yapılan açıklamalar, 24 saat geçmeden Türkiye’nin tüm tezlerinden vazgeçerek, İsveç’e kapı aralaması, Biden’ın “Türkiye ve Erdoğan’la çalışacağız” açıklaması, aslında asıl konunun ABD’yle ilişkileri düzeltmek, AB’yi de buna çıpalamak olduğu ortaya çıktı." (Kaynak)

Öne Çıkanlar