İmamoğlu'ndan Özgür Özel'e destek ve yerel seçim açıklaması

İmamoğlu'ndan Özgür Özel'e destek ve yerel seçim açıklaması
Yayınlanma:
A+ A-
'Değişim'i ilk dile getiren kişi olan İBB Başkanı İmamoğlu, CHP'nin genel başkanının değişmesiyle atılan ilk değişim adımı sonrası yerel seçimleri işaret etti: İBB'yi tekrar kazanacağız. İstanbul'da en az 25 ilçeyi kazanma konusunda kararlılığımız var.

Artı Gerçek - Mayıs seçimleri sonrası 'değişim' çağrısına öncülük eden isimlerden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı'nda Özgür Özel'in yeni CHP Genel Başkanı seçilmesi sonrası ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

'İMAMOĞLU'NUN SAĞINDAN SOLUNDAN TROLVARİ BİR KAVRAM GEÇEMEZ'

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultay akşamı @ekremedit adlı Twitter hesabından yapılan “Kılıçdaroğlu çekilecek” şeklindeki paylaşıma kızarak, çekilmekten vazgeçmesine ilişkin bahsi geçen hesap ile hiçbir ilgisi olmadığını belirterek, "Ekrem İmamoğlu'nun sağından solundan trolvari bir kavram geçemez" dedi.

'KAZANMAYA ODAKLI BİR YOL ARKADAŞIYIM'

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun "Arkamdan hançerlendim" sözleriyle ilgili ise "Hiç alınmadım. Ben gördüğüm eksiği ve hatayı yüze söyleyen bir insanım. “Ben uçurumdan atlıyorum, siz de arkamdan atlayın” diyecek yol arkadaşı değilim. Kazanmaya odaklı bir yol arkadaşıyım" diye konuştu.

AKŞENER'İN İTTİFAK AÇIKLAMALARINA İLİŞKİN: KONUŞULMAYA MUHTAÇ BİR SÜREÇ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kurultaydaki değişim sonrası ittifaka yönelik yaptığı "Bizim için bir şey değişmedi" sözleri sorulan İmamoğlu, "Geleceği düşündüğü anda doğru karar neyse onu verir ve uygularlar. Dolayısıyla benim “İttifak süreci bitti” diye yorum yapmam mümkün değil. Konuşulmaya muhtaç bir süreçtir" ifadelerini kullandı.

'İSTANBUL'DA EN AZ 25 İLÇEYİ KAZANACAĞIZ'

İmamoğlu, CHP'nin yerelde ve genelde iktidar olduğu zaman 'Değişimi başardık' diyebileceklerini belirterek, yerel seçim hedefini şöyle anlattı:

"İBB'yi tekrar kazanacağız. İstanbul'da en az 25 ilçeyi kazanma konusunda kararlılığımız var. Doğru toplumsal ittifakları kurabilirsek, İstanbul İttifakı'nı uygulayabilirsek üstüne bile çıkabiliriz."

İmamoğlu'na Saymaz tarafından yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

@ekremedit adlı Twitter hesabını kullanan kimdir? Sizinle bağlantısı nedir?

Anonim hesapmış. Hiçbir bilgim ve ilgim yok. Benim çevremde trol duramaz. Bu tarz yakıştırmalar olunca üzülüyorum. Ekrem İmamoğlu'nun sağından solundan trolvari bir kavram geçemez. Bu sözleri genel başkanımızın da söylemiş olabileceğine inanmak istemem.

Kılıçdaroğlu size “@ekremedit diye hesaptan mesaj yayınlanmış, bu benim moralimi bozdu” dedi mi?

Hayır, hiç öyle bir şey denilmedi. Ne sayın Kılıçdaroğlu ne de yakınındakilerden biri söyledi.

“Arkamdan hançerlendim” sözünü üzerinize alındınız mı?

Hiç alınmadım.

“Bu laf bana” diye düşündünüz mü?

Bir an bile düşünmedim. Ben gördüğüm eksiği ve hatayı yüze söyleyen bir insanım. “Ben uçurumdan atlıyorum, siz de arkamdan atlayın” diyecek yol arkadaşı değilim. Kazanmaya odaklı bir yol arkadaşıyım. Bahsettiği insanlar öyle insanlarsa, hançerlendiğini düşünüyorsa, onlardan birisi olabilir. Ben öyle biri değilim.

Kılıçdaroğlu, “Daha nefes alamadan değişim söylemleri başladı” dedi.

Tamam, öyleyse 29 Mayıs'taki üç dakikalık videomu tekrar izlesinler. Tabi ki bir değişimden bahsettim ve bu çok normal, olması gereken bir çağrıydı. Hiç uyumadan, Ankara'dan İstanbul'a geldim. Çünkü 29 Mayıs akşamında Maltepe Meydanı'nda İBB olarak Fetih kutlaması yapacağız. 100 kişiyle kutlama yapamam ben. İnsanları davet ediyorum o videoda aynı zamanda. Millet hayal kırıklığı ve öfke yaşıyor. Bize “Bu seçimi nasıl kaybedersiniz” diyor. Değişim olmadan, ilerlemenin olmayacağını zaten görüyordum. Bir gün sonra 30 Mayıs'ta sabah saatlerinde kendilerini aradım. Randevu talep ettim ve 1 Haziran günü buluşup duygu ve düşüncelerimi açıkça kendileriyle paylaştım. Bu arada video önceden hazırlandı iddiaları da yalan. Bakın İsmail Bey şurada çektik videoyu, çardağın altında.

Kılıçdaroğlu dedi ki: “Değişim söylemelerini dillendirenler değişime direnenlerdir. Onları da görevden aldım.”

(Gülüyor) Demek ki ben değilim.

Kamuoyunda Özel'in genel başkan, İmamoğlu'nun parti lideri olduğu ve fiili bir eşbaşkanlığın bulunduğu konuşuluyor. Ne düşünüyorsunuz?

Babam bana mesaj attı, dedi ki: “Hayırlı olsun. Ailece bulunduğumuz yere değer katmak için mücadele veriyoruz, sen de bunu layıkıyla yapıyorsun. Devletine, milletine, partine hizmetinde Allah yardımcın olsun. Ben hizmet eden birisiyim. Partimizin bir genel başkanı var: Sayın Özgür Özel. Kim görev yaparsa yapsın, kurumsallığa, kuruma ve kurumun başındaki insana sonsuz saygı gösteren birisiyim. Ben “Değişim” diyen insandım. Ona rağmen divan başkanlığı önerildi. “Çok olaylar çıkacak” denilen yerde çıt çıkmadan kurultay yaptık. Bu saygıyı gördüğüm için dünyanın en mutlu insanıyım. Artık partimizin başında yeni bir genel başkan var. O dönemde de genel başkanımız vardı. Farklı düşünmeme rağmen tek bir noktada kendilerine saygısızlıkta bulunmadım. Bugün de sonsuz saygıyla, genel başkanımın işini yapmasına en üst seviyede destek olurum. Yanında olurum.

İlişkiniz nasıl olacak? Kardeşlik hukuku tanımı kullanıldı.

Doğrudur. Öyle bir hukukumuz var zaten. Kardeşlik hukuku; şu an bir partinin genel başkanı olan kardeşinize nasıl davranmanız gerekiyorsa öyle davranmaktır. Başta, birinci derecede saygıyla davranmak gelir.

Dışarıdan bir gerilim beklentisi…

Çok beklerler. Asla. Gerilim yaratmama konusunda deneyimliyim. Bu süreçte herkes konuşurken, beş buçuk aydır ne TV'ye ne de gazetelere demeç vermedim. Konuşmadım. Partimin meselelerini hiçbir zaman kamuya açık konuşmadım, konuşmayacağım.

Akşener, kurultaydan sonra “Bizim için bir şey değişmedi” dedi. Kapıları kapatmış görünüyor.

Hem sayın Meral Akşener hem İyi Parti'nin kadroları devletinin, milletinin, İstanbul'un ve buna benzer şehirlerin geleceğini düşünerek karar verirler. Şüphe duymam. Geleceği düşündüğü anda doğru karar neyse onu verir ve uygularlar. Dolayısıyla benim “İttifak süreci bitti” diye yorum yapmam mümkün değil. Konuşulmaya muhtaç bir süreçtir.

29 Mayıs'ta bu bahçede açıkladınız değişimle 5 Kasım'da gerçekleşen değişim aynı mı?

Değişim bir anda tam anlamıyla olacak bir şey değil. Zamana ihtiyacı var. Ama şu anda benim elbetteki arzu ettiğim noktada önemli bir adım atılmıştır. Ama bu bir anda bitecek bir şey değil. Süreç devam edecek.

Nereye kadar?

Partimiz yerelde ve genelde iktidar olana kadar. Başardığımızda gerçek anlamda değişimi başardık diyebiliriz.

Yerel seçimde hedefiniz ne?

İBB'yi tekrar kazanacağız. İstanbul'da en az 25 ilçeyi kazanma konusunda kararlılığımız var. Doğru toplumsal ittifakları kurabilirsek, İstanbul İttifakı'nı uygulayabilirsek üstüne bile çıkabiliriz. İlave hedefimiz de var elbette. Ortaya koyacağımız İstanbul performansı ve rüzgarı bütün Türkiye'ye pozitif yansıyacaktır. Türkiye'de de insanları şaşırtacak derece sonuçlarla karşılaşacağımıza inanıyorum.

Nasıl?

Mevcudu koruyacağımız gibi 5-6 büyükşehir belediyesini kazanmakta da iddialı olacağız. (Kaynak)

Öne Çıkanlar