Muharrem İnce: Esad'a mektup yazdım, benimle görüşmedi

Muharrem İnce: Esad'a mektup yazdım, benimle görüşmedi
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Suriyeli mültecileri göndermek için biran önce Esad'la görüş" çağrısı yaptı. İnce "İlk kez söylüyorum ben Esad'a mektup yazdım. Görüşmedi benimle, görüşse söyleyecektim bunları" dedi.

Artı Gerçek - Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Edirne'de ziyaretlerde bulundu. Gezisi öncesi basın toplantısı düzenleyen İnce, Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşmesine olumlu baktığını söyledi. Bir an önce Esad'la görüşülmesi gerektiğini belirten İnce, herkesten önce görüşmek için kendisine mektup gönderdiğini fakat kabul edilmediğini açıkladı.

Suriye konusunda mutlaka Esad'la görüşülmesinden yana olduğunu belirten İnce, mektup konusunda şunları söyledi: "Erdoğan şimdi de 'Esad'la görüşebilirim' diyor. 'Görüşme' demiyoruz, bir an önce görüş. Ben Esad'a mektup yazdım, ilk kez söylüyorum bunu. Benimle görüşmedi. Görüşseydi, konuşacaktım bunları. Tabi benim devlette bir yönetim görevim olmadığı için görüşmedi ama Türkiye Cumhuriyeti uyurken, yönetenler uyurken, ben bu girişimi yaptım. İsterseniz mektubu önümüzdeki günlerde paylaşabilirim de. Görüşeceksen bir an önce görüş. Büyükelçiyi ata, bu sığınmacılardan bir an önce kurtulalım, gönderelim bunları, bu misafirlik fazla uzadı. Dün Türkiye'nin en büyük şehrinde, İstanbul'daydım. Türk göremedim sokakta. Aksaray, Laleli, Fatih buralarda Türk göremedim. Hepsi sığınmacıydı, hepsi Afrikalıydı. Büyük devletler dış politikalarını sokakta yapmazlar. Bu önemli bir sözdür. Erdoğan bunu öğrenecek. Sokakta dış politika yaparsan işte bu duruma gelirsin."

'ALTILI MASA ÇÖZÜM ÜRETMİYOR'

Konuşmasında, Altılı Masa'ya da eleştiriler getiren İnce "6'lı Masa'nın çözüm falan ürettikleri yok, milleti oyalıyorlar, kendilerine güvenleri yok, proje üretmiyorlar, iş olsun diye zamanı geçiriyorlar, doğrudan Erdoğan'a çalışıyorlar. En büyük Erdoğancı Altılı Masa'nın açıklamaları, en büyük Erdoğancılar onlardır" dedi.

Bir basın mensubunun "Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in danışmanlarından Jeremy Rifkin'in CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun danışmanı olduğu" yönündeki sorusuna İnce, "Sayın Kılıçdaroğlu'nda ithal danışman bir tane değil ya çok var yani, CHP çizgisinde olmayıp orada danışmanlık yapan o kadar çok var ki, CHP çizgisinde olan danışman yok desem yeridir" yanıtını verdi. (HABER MERKEZİ/AA)

Öne Çıkanlar