İran yalanlamıştı... AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Reisi'nin helikopterinin yerini Akıncı İHA tespit etti

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İran Cumhurbaşkanı'nın öldüğü helikopter kazasında, Türkiye'ye ait Akıncı İHA’nın enkazın yerini tespit ettiğini öne sürdü. İran Genelkurmay Başkanlığı, Akıncı İHA’nın doğru tespit yapamadığını açıklamıştı.

Artı Gerçek - AKP MKYK toplantısı sonrasında konuşan parti sözcüsü Ömer Çelik, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da içinde bulunduğu helikopterin düşmesinin ardından Türkiye'ye ait Akıncı İHA’nın enkazı bulduğunu öne sürdü.

Çelik, "İran'ın talebi doğrultusunda Akıncı İHA'nın merhum şahsiyetlerin yerini tespit etmesi, Türkiye'nin bu konudaki imkan ve kabiliyetlerinin ne kadar arttığını göstermesi fevkalade önemlidir" dedi.

İRAN YALANLAMIŞTI

İran Genelkurmay Başkanlığı ise Akıncı İHA'nın enkazın yerini doğru bir şekilde tespit edemediğini, helikopterin İran dronları tarafından bulunduğu açıklamıştı.

ERDOĞAN İRAN'A GİDECEK

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, helikopter kazasında ölen İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin cenaze törenine katılacağını söyledi.

NETANYAHU'YA TUTUKLAMA TALEBİ

Çelik'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

UCM Başsavcısı'nın Netahyahu'nun tutuklanması için tutuklama talebi talebinde bulunması çok önemlidir. Umarız ki bu talebe uygun bir karşılık verilir bu kişilerin tutuklanması talebi çıkar.

3 ÜLKENİN FİLİSTİN'İ TANIMA KARARI

İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Filistin'i tanıma kararı memnuniyet vericidir. 3 ülke de tarihin doğru tarafındadır. AB'nin tümü Filistin'i tanımalı. ABD'den duymamız gerekenleri duyuyoruz.

SEFERBERLİK HALİ DÜZENLEMESİ

Tüzük kaldırılıp yönetmenliiğe çevrilince gündem oldu. Bu da olağan bir gündem. Seferberlik tüzüğü 1990 yılında hayata geçmişti. Bizim 2011 yılından itibaren değişen savaş koşulları ve teknolojileri etrafında bu tip belgelerin güncellenmesi gerekiyor. Burada stratejik olan şudur. Savaş durumunda bütün milli güç unsurlarının TSK'ya destek verecek şekilde koordine edilmesi esastır.

Daha önce değişecekti deprem nedeniyle ertelendi. Olağan bir şekilde güncellenmiştir. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar