İstanbul Barosu'ndan 'Anayasa' vurgulu Can Atalay açıklaması

İstanbul Barosu'ndan 'Anayasa' vurgulu Can Atalay açıklaması
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Barosu, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın mazbatasını almasına rağmen tahliye edilmemesine tepki gösterdi. Baro, Anayasa'nın "Yasama Dokunulmazlığı" başlıklı maddesini ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni hatırlattı.

Artı Gerçek - 28. Dönem milletvekillerinin yemin töreni bugün gerçekleştirilirken; törene katılamayan tek kişi Hatay’dan Milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay oldu. Hatay’da TİP listesinden girdiği seçimlerde, 76 bin oy alarak milletvekili olan Atalay'ın yemin sırası geldiğinde ismi anons edildi ancak mazbatasını aldığı halde halen cezaevinde tutulan Atalay, törene katılamadı.

İstanbul Barosu, milletvekili mazbatasını alan Atalay'ın tahliye edilmemesine tepki içeren bir açıklama yaptı ve Anayasa'nın "Yasama Dokunulmazlığı" başlıklı maddesinin ilgili fıkrasını hatırlattı.

Anayasa'nın 83. maddesine dikkat çekilen açıklama şöyle:

"28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin sonuçlarını içeren ve 30 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 14 Mayıs 2023 tarihli kararda, yargılanmakta olduğu bir dava nedeniyle tutuklu bulunan Ş. Can Atalay’ın, Hatay ili seçim çevresi sonuçları uyarınca milletvekilli olarak seçildiği kesinleşmiştir.

Ancak Şerafettin Can Atalay, avukatları aracılığı ile milletvekili mazbatasını almış olmasına karşın, 02.06.2023 tarihi itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki yemin törenine katılamamıştır.

AİHS HATIRLATILDI

Anayasa’mızın “Yasama Dokunulmazlığı” başlıklı 83. maddesi 2. fıkrasına göre: “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”

Aynı şekilde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 1 numaralı Protokolü’nün “Serbest Seçim Hakkı” başlıklı 3. maddesi bağlamında AİHM içtihatlarında defaatle vurgulandığı üzere: sözleşmeci taraf devletler, bireyin seçimlerde aday olma ve seçildikten sonra milletvekili olarak görevlerini icra etme hakkını güvence altına almakla yükümlüdür. Mahkeme, bu bağlamda, Türkiye dâhil sözleşmeci devletlerin çoğunda mevcut olan yasama bağışıklığı kuralının, bu güvence bakımından çok önemli olduğunu kaydeder.

İstanbul Barosu avukatlarından Ş. Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine derhal katılmasının önündeki engellerin kaldırılması, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkı gereğidir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar