İsveç'ten AKP mitingine iptal

İsveç'ten AKP mitingine iptal
Yurtdışında referandum toplantısı yapmak isteyen AKP'ye bir iptal haberi daha geldi. İsveç Dışişleri bakanı, "İsveç'te ifade özgürlüğü vardır"...

Yurtdışında referandum toplantısı yapmak isteyen AKP'ye bir iptal haberi daha geldi. İsveç Dışişleri bakanı, "İsveç'te ifade özgürlüğü vardır" dedi.

POLİTİKA – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in İsveç'in başkenti Stockholm'de anayasa oylaması kampanyası kapsamında bugün (12 Mart) yapacağı toplantı için kiralanan lokalin sahibi kira sözleşmesinin iptal edildiğini açıkladı.

Daha önce lokallerinde yapılacağı duyurulan toplantının kendi lokallerinde yapılmayacağını söyleyen işletme sahibi kira sözleşmesinin iptal gerekçesini ise açıklamadı.

Diğer yandan İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu sözcüsü Kent Öberg İsveç Radyosu'nun sorusuna verdiği yanıtta ‘‘İsveç'te ifade özgürlüğü vardır, herkes konuşma ve toplantı yapma hakkına sahiptir. Böyle bir izin alınmışsa o toplantı yapılabilir" diye konuştu.

Yabancı siyasetçilerin başka ülkelerde kampanya yapmasına ilişkin hukuku değerlendiren Uluslararası Hukuk Profesörü Ove Bring de, ‘‘Temel kural olarak ifade özgürlüğü hakkı geçerlidir. Ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi gerekli görmeleri durumunda diğer ülkeler kaynaklı politik kampanyaları yasaklama hakkını da tanımaktadır" dedi.

Öne Çıkanlar