İYİ Parti'de 'anahtar liste' tartışması

İYİ Parti'de 'anahtar liste' tartışması
İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı’nda, gizli anahtar liste oluşturulduğuna yönelik iddialar sürüyor.

İYİ Parti’nin hafta sonu yapılan 4. Olağanüstü Kurultayı’nda, "partinin genel idare kurulu üye seçiminde gizli anahtar liste kullanıldığına" yönelik tartışma alevlendi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, delegelere "çarşaf liste ile seçime gidileceği" çağrısına karşın 239 kişilik listede 110 ile 150’nci sıra arasında yer alan isimlerin "genel başkanın anahtar listesi olduğu" ileri sürülmüştü.

Parti içinde şimdi de 101. sırada yer alan Adem Süpçin’in aynı zamanda "merkez disiplin kuruluna aday olması" nedeniyle GİK üye adaylığından istifasının ardından, yeni listenin 239 kişiden oluştuğu ifade ediliyor. "Tüzük ve yasa gereği" de 101. sırada oluşan boşluk nedeniyle, listedeki isimlerin bir üst sıraya kaydırılması gerekiyor. Ancak, isimlerin, "Süpçin’in GİK üyeliğinden istifasının ardından aday isimlerinin bir sıra üste kaydırılmadığı, bunun yerine, listede 154. sırada yer alan Hakan Ünser’in, ‘Akşener’in gizli anahtar listesi olduğu ileri sürülen 110. sırada yer alan Koray Aydın’ın yerini koruması için’ 109. sıraya getirildiği" iddia ediliyor. Koray Aydın cephesi ise "bu iddianın doğru olmadığını, 110 ve 150 arasında yer alan isimlerin başvuru sıralarına göre art arda dizildiğini" ileri sürüyor. 

DELEGE ‘İTİRAZ ‘ ETTİ 

Selda Güneysu'nun Cumhuriyet'te yer alan habeine göre bazı delegeler, bu iddiaları Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na da taşıdı. "GİK seçiminin yenilenmesini" isteyen delegelerin, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na verdikleri dilekçede, "GİK üye seçiminde usulsüzlük yapıldığı, parti tüzüğüne ve Genel Başkan Meral Akşener’in çarşaf liste çağrısına uyulmadığını gerekçe gösterdikleri" belirtildi. İtirazı değerlendiren Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun "itirazın yetki alanında yer almadığı gerekçesiyle reddettiği" öğrenildi.

Öne Çıkanlar