İYİ Parti'den CHP'ye geçen belediyenin borcu açıklandı: Satılan 5 arsa bir 'aile odaklı'

Antalya'da İYİ Parti'den CHP'ye geçen Demre Belediyesi'nin borcu 108 milyon 162 bin lira olarak açıklandı. 2023 yılında satılan 5 arsanın bir 'aile odaklı' yapıldığı, belediye çalışanlarının mitinglerde çalıştırılıp 2 katı maaş aldığı ifade edildi.

Artı Gerçek - 31 Mart yerel seçiminde İYİ Parti’den CHP’ye geçen Antalya Demre Belediyesi’nin geçmiş dönemden kalan borcu 108 milyon 162 bin lira olarak açıklandı.

Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, son 5 yılda belediyenin taşınmaz satışından 112 milyon TL gelir elde etmesine karşın 108 milyon liralık borcu olduğuna dikkat çekti. Duran, 2023 yılında satılan 5 arsanın bir 'aile odaklı' yapıldığını, belediye çalışanlarının ise mitinglerde çalıştırılıp 2 katı maaş aldığını ifade etti.

''Noel Baba Kilisesi'' ve bakir plajlarıyla ünlü Antalya’nın Demre ilçesinde belediye seçimini CHP kazandı.

Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, belediyenin geçmiş dönemden kalan borçları, satış gelirleri ve mali tablosunu belediye binasına astı.

Duran’ın açıklamasına göre, belediyenin mali tablosu şöyle:

 • Banka mevcudu: 601 bin 524 TL
 • Piyasa borcu: 38 milyon 208 bin 352 TL
 • Taahhüt edilmiş borç: 53 milyon 534 bin 216 TL
 • Kredi borcu: 7 milyon 931 bin 670 TL
 • Kurumlara borç: 8 milyon 376 bin 292 TL
 • Demre Hizmet Ltd. Şti. Borcu: 713 bin 514 TL
 • Toplam borç: 108 milyon 162 bin 520
 • 1 Nisan 2019-31 Mart 2024 tarihleri arası satışı yapılan arsa ve araç listesi:
 • Satılan araçlar (2 adet): 1 milyon 434 bin 325 TL
 • Satılan taşınmazlar 2019-2021 yılları arasında (Bozdağ arsa-82 adet): 12 milyon 390 bin 334 TL
 • Satılan taşınmazlar (mesken-dükkan-tarla-8 adet): 5 milyon 819 bin TL
 • Satılan taşınmazlar (Sanayi dükkanları-86 adet): 57 milyon 486 bin 130 TL
 • Satılan taşınmazlar 2023 yılı (Bozdağ arsa-13 adet): 34 milyon 910 bin TL
 • Satışlarla sağlanan toplam belediye geliri: 112 milyon TL

Belediyenin borçları ve tespit ettikleri bazı özel durumlara ilişkin açıklama yapan Başkan Duran, önceki dönemde belediyenin taşınmaz satışlarından 112 milyon TL gelir elde etmesine rağmen 108 milyon lira borcunun olduğunu söyledi.

'ARAÇ KİRALARINA 450 BİN LİRA'

Göreve geldiklerinde belediyede makam arabasının da aralarında bulunduğu 5 kiralık araca aylık 450 bin ödendiğini tespit ettiklerini belirten Duran, kira sözleşmelerini iptal edildiğini belirtti.

'BELEDİYEYE AİT CAFENİN SANDALYE VE MASALARI BİR KAHVEHANEDE ÇIKTI'

Atıl durumda olan Değirmen Cafe’nin 23 Nisan’a kadar hizmete açılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını anlatan Duran, “Trajik olan bir konu var ki Değirmen Cafe’nin masa ve sandalyeleri seçim için Tırmısın Mahallesi’nde bir kahvehanede çıkmıştır. Bu belediyenin olanaklarının seçimde ne denli kötü kullanıldığının göstergesidir” diye konuştu.

Göreve geldiğinde ilçede gerekli çöp bidonunun dahi olmadığını gördüklerini kaydeden Duran, Muratpaşa Belediyesi’nden 35 çöp bidonu aldıklarını söyledi.

'SATILAN ARSALARDAN 5’İ BİR AİLEYE ODAKLI YAPILDI'

Belediyenin 2023 yılı içinde sattığı arsalardan 5’inin bir aileye odaklı yapıldığını tespit ettiklerine dikkati çeken Duran, “Ortaya çıkan bir kamu zararı olduğunu gördük. Biz bunun kesinlikle takipçisi olacağız. Aynı ailenin sanayide 4 tane dükkan alması ve sanayi bölgesinde hazineye ait bir arsanın el altından aynı aileye doğru kanalize edilmesinin kesinlikle tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Belediye olarak bunun takipçisi olacağız” dedi.

'BU BORÇLAR AĞLAMA DUVARIMIZ OLMAYACAK'

Kendi döneminde Demre Belediyesi’nin satış yapmayacağını söyleyen Duran, “Araçlardan bahsediyorum. Önümüzdeki dönemde bu borçlarla ilgili bazı satışlar meydana gelebilir. Ama biz keyfiyete dayalı olarak araç kiralamayacağız, böyle astronomik satışlar yapmayacağız. Bu borçlar ağlama duvarımız da olmayacak. ‘Biz göreve geldiğimizden itibaren belediyenin durumunu, borcunu, yaptıklarını açıklayacağız’ dediğimiz için kamera karşısındayız” ifadelerini kullandı.

'ÇALIŞANLAR MİTİNGLERDE ÇALIŞTIRILIP İKİ KATI MAAŞ ÖDENMİŞ'

Seçim sürecinde belediye personelinin seçim büroları ve seçim gezilerinde görevlendirildiğini, bu personele 2 katı maaş ödendiğini tespit ettiklerini belirten Başkan Duran, “Emek gösteren insanlara bedelini ödemek doğrudur. Ama belediyeden bazı arkadaşlara yüksek maaş ödeyip diğer arkadaşların bu konuda mağdur olmaları adaletli değildir” ifadesini kullandı.

Demre sahillerine yönelik çalışmaları nedeniyle önceki dönem belediye başkanına teşekkür eden Başkan Duran, sahil bandıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediye arasındaki hukuki sürecin devam ettiğini, sahillerin korunması için hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. (ANKA)

Öne Çıkanlar