İYİ Parti'den Yargıtay önünde 'Yargıtay' protestosu: Akşener'in talimatıyla suç duyurusunda bulunacaklar

İYİ Parti'den Yargıtay önünde 'Yargıtay' protestosu: Akşener'in talimatıyla suç duyurusunda bulunacaklar
İYİ Parti, Yargıtay'ın AYM üyelerine suç duyurusunu Yargıtay binası önünde protesto etti. Parti Sözcüsü Zorlu, Akşener'in talimatıyla Yargıtay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Artı Gerçek - Yargıtay'ın Can Atalay hakkında 'hak ihlali' kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepkiler gelmeye devam ederken İYİ Parti harekete geçti. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Meral Akşener'in talimatıyla suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

İYİ Parti, Yargıtay'ın AYM üyeleri hakkındaki suç duyurusunu Yargıtay önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile protesto etti. Yargıtay önünde gerçekleşen eylemde basın açıklamasını parti sözcüsü Kürşad Zorlu okudu. Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in talimat verdiğini ve parti olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Yaşananları "organize bir suç girişimi" olarak tanımlayan Zorlu, Hakimler Savcılar Kurulu'nu (HSK) soruşturma başlatmaya davet etti.

'YARGITAY 3.CEZA DAİRESİ DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞTUR'

Zorlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Cumhuriyetimizin ikinci asrına adım atarken, dün itibariyle eşi benzeri görülmemiş hukuk skandalı yaşanmaktadır. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunarak, bizzat anayasal hukuk düzenine, hukukun üstünlüğüne ve devlet organları arasındaki işleyişe yönelik adeta bir darbe girişiminde bulunmuştur. Yine bu kapsamda, millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’nin kurumsal yapısının aynı Yargıtay dairesi tarafından hedef alınması darbeni boyutunu gözler önüne sermiştir.

Bu vesileyle TBMM Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş’un bizzat bu dayatmaya karşı en net cevabı vermesi gereken kişi olduğuna inanıyoruz. Gelinen noktada bir hukuk bilmezlik, bir kanun tanımazlığın ötesinde art niyetli, kasıtlı ve organize bir suç girişimi olduğunu ifade etmek istiyoruz. Çünkü AYM kararları yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Yargıtay’ın AYM kararına uymaması hukuken izah edilemezken, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması artık Türkiye’de hiçbir hukuk güvenliğinin kalmayacağı gibi ciddi bir soruyla ve sorunun cevabını araması gereken kişileri bizlerle karşı karşıya bırakmaktadır. HSK derhal bir soruşturma başlatmalıdır. Sayın genel başkanımızın da talimatları doğrultusunda, Hukuk Politikaları Başkanlığımızca en geç yarın HSK’ye suç duyurusunda bulunuyoruz.”

YARGITAY'A ANAYASA KİTAPÇIĞI BIRAKTILAR

Zorlu, konuşmasının bu bölümünde, elindeki Anayasa kitapçığını göstererek şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasası. Hepimizi buraya toplayan büyük Türk milletinin çatı metni. Biz bunun için buradayız. İlgili Yargıtay Başkanlığı, üyeleri… Bunu sembolik olarak şimdi burada bulunan güvenliğe teslim ediyorum. Lütfen iyi okuyun. Gücünüzü, yetkinizi nereden aldığınızı lütfen hatırlayın. Bunu da milletimizin huzurunda bir borç olarak kabul ediyoruz.”

Anayasa kitapçığını güvenliğe bıraktıktan sonra Zorlu, şöyle konuştu:

“Bir dilekçe ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı bir kez daha sunmak üzere teslim etmiş bulunuyoruz. Ve şunun altını çizmek istiyoruz. Biz, TBMM’ye gidiyoruz. Milletin iradesinin olduğu yere. Gücümüzü oradan alıyoruz. Bu gücü tahkim eden, geleceğe taşıyacak olan yegâne zeminimiz de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası. Bu anayasanın altında her bir Türk vatandaşının, hiçbir korku, güvenlik endişesi bulunmadan yaşama hakkı bulunmaktadır. İYİ Parti bu hakkın güvencesi ve koruyucusu olmak adına hukukun içinde tüm mücadelesini vermeyi sürdürecektir.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar