İYİ Partili Üçok'tan 'işbirliği olursa/olmazsa' sonuç haritası

İYİ Partili Üçok'tan 'işbirliği olursa/olmazsa' sonuç haritası
İYİ Parti Başkanlık Divanı üyelerinden Ahmet Zeki Üçok, haritalarla birlikte “işbirliği olursa/olmazsa” senoryoları hazırladı. Buna göre CHP ile iş birliği yapılmadığı durumda pek çok belediyeyi AKP-MHP kazanıyor.

Artı Gerçek - Sözcü yazarı Aytunç Erkin, CHP ile iş birliğinin reddedildiği İYİ Parti GİK toplantısı öncesi Başkanlık Divanı üyelerinden hukukçu Ahmet Zeki Üçok’un sunumunu yazdı. Üçok, haritalarla birlikte “işbirliği olursa/olmazsa” üzerinden “31 Mart 2024 Yerel Seçimleri Olası Sonuç Senaryoları Analizi” sunumunu aktardı.

Söz konusu çalışmada “kazanılan il ve ilçeler, kazanılabilecek il ve ilçeler, CHP’nin kaybedeceği il ve ilçeler, CHP’nin tek başına kazanabileceği iller, yerel seçim olası senaryoları, İYİ Parti ve CHP ittifakı olmadan Türkiye haritası, İYİ Parti ve CHP ittifakı yapılarak Türkiye haritası, görüş/değerlendirmeler” var.

Erkin'in aktarımına göre; “CHP-İYİ Parti ittifakı olmadan seçime girilirse ne olur”a yanıt verilen haritaya göre; İYİ Parti bir ilçede, CHP dört il ve 131 ilçede, AKP-MHP ittifakı 67 il 762 ilçede, HEDEP de 10 il 80 ilçede belediye başkanlığı kazanıyor.

isbirligi-olmazsa.jpeg

İkincisi “CHP-İYİ Parti ittifakı yapılarak seçime girilirse ne olur”a yanıt veriyor. Bu haritaya göre; İYİ Parti yedi il, 55-85 ilçede, CHP 18 il 189 ilçede, AKP-MHP 46 il 620 ilçede, HEDEP 10 il 80 ilçede belediye başkanlığı kazanıyor. Toplamda CHP-İYİ Parti 25 il ve 260’a yakın ilçede ipi göğüslüyor.

olursa.jpeg

(Kaynak)

Öne Çıkanlar