Kayyım atamasına ve irade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ncı gününde: Çözüm ortak mücadele

Kayyım atamasına ve irade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ncı gününde: Çözüm ortak mücadele
Hakkari'de kayyım atamasına ve irade gaspına karşı İstanbul’da 6'ncı gününde devam eden nöbet eyleminde kayyım rejiminin son bulması için ortak mücadelenin önemine dikkat çekildi.

Artı Gerçek - Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlatılan nöbet eylemi, 6’ncı gününde devam etti.

Katılanların “Kayyım defol” yazılı tişörtlerini giydiği nöbet eyleminde, “Taksim Hakkari bizim, kayyım defol” yazılı pankart açılarak, “Kayyım gidecek biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Serbest kürsünün kurulduğu eylemde söz alan siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, kayyım politikalarına karşı ortak mücadele yürütüleceğinin mesajını verdi.

‘KAYYIMLARI, DEFEDECEĞİZ’

İşçi Emekçi Birliği’nden İpek Bozkurt, ülkede baskı ve tutuklamalarla muhalif kesimlerin sindirilmeye çalışıldığını belirtti.

Hakkari'ye dönük irade gaspının da bunun son örneği olduğunu söyleyen Bozkurt, “Bu baskılarla bizi yıldırabileceklerini sanıyorlar ama birleşik bir mücadeleyle bu saldırıları, kayyım politikalarını ve tek adam rejimini defedeceğiz” dedi.

'ÇÖZÜM ORTAK MÜCADELE'

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Colemêrg halkının direnişiyle buluşan binleri selamlıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

Son 3 seçimdir DEM Partili belediyelere kayyım atandığını anımsatan Tümüklü, “Aslında bu rejimin sömürgeci politikalarının en çıplak yansıması. Kayyım siyaseti bir halka kendi iradesini, kendi geleceğini belirleme hakkını çok görme rejimidir ve sömürgeciliğin en tipik davranışı olarak bir halkın iradesini yok saymaktır” ifadelerine yer verdi.

Tümüklü, Kürt halkına dönük irade gaspına karşı çözümün ortak mücadeleyi büyütmekten geçtiğine dikkati çekerek, “Başka türlü sömürgeciliği durdurma şansımız yok. Başka şekilde buna engel olamayız. Bugün meydanlar, Colemêrg bize bunu söylüyor” dedi.

'TARİH DİRENLERLE DOLU'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kurucu Eş Genel başkanı Fatma Gök de “Kayyım diyor ki 'barış olamaz, iradeye el koyarız.' Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Tarih bunlarla dolu olduğu kadar bizim gibi direnenlerle de dolu” ifadelerini kullandı. (MA)

Öne Çıkanlar